Uygur Türklerinin Bitmeyen Dramı

UYGUR TÜRKLERİNİN BİTMEYEN DRAMI

Öz topraklarını işgal edenler tarafından zulüm görme geleneği Doğu Türkistan'da hâlâ devam etmekte...

1933'te bağımsızlığını ilan eden Uygur Türkleri, Şarkı Türkîstan İslam Cumhuriyeti adıyla yeni bir devlet kurarlar. Şarkı Türkistan İslam Cumhuriyeti kuruluşundan 3 ay sonra Çin Devleti tarafından bütün Türkistan ordusunu katletmek suretiyle yıkılır.

Ancak Türklerin bitmek bilmeyen bağımsızlık istekleri onların 1944'te bu devleti yeniden kurmasını sağlar. 1949'da ise Çin tekrar bu devletin gelişmesine izin vermeden saldırıya geçer ve devlet tekrar yıkılır.

1949'dan sonra Doğu Türkistan'a, Sincan diyerek Çin'e bağlayan Çin hükümeti, insanlık dışı zulümlerine başlar. Çünkü Türklerin ata yurtlarını terk etmeyeceğini ve yeniden devlet kuracaklarını çok iyi bilmektedirler. Uygur Türkleri, Osman Batur'la İsa Yusuf Alptekin'le, Barat Hacı ile ve daha nice kahraman isimle bu zulme karşı koymaya çalışır, hâlâ da çalışıyor fakat bugün uygulanan asimilasyon politikaları, Türk çocuklarının Çin okullarında eğitim almaya zorlanması, cami ve Kuran okuma yasakları, Türk kızlarının Çinlilerle zorla evlendirilmesî gibi onlarca insanlık dışı olay dünyanın gözleri önünde cereyan ediyor.

2018 yılı itibariyle Nazi Almanya'sını aratmayacak şekilde toplama kamplarına doldurulan Uygur Türk'ü erkekler çeşitli işkencelere uğramakta ve cinayetlere kurban gitmekte.

Allah yar ve yardımcımız olsun...

Bir cevap yazın