TARİHE MÂL OLMUŞ ÜNLÜ YALANLAR

ÜNLÜ DOLANDIRICI GÜNÜMÜZDE DEVAM EDEN BİR HİLEYE ADINI VERDİ

1919 YILINDA İTALYAN GÖÇMENCharles Ponzi, uluslararası bir saadetler zinciri geliştirdi. Gözleri yuvalarından fırlatacak kadar cazip karlar vaat ederek, kendisine para gönderen yatırımcıları milyonlarca dolar dolandıran Ponzi ,projenin zirve yaptığı zamanlarda günde 250 bin dolar (bugünün parasıyla 3 milyon dolar) toplamıştı. 1920 yılının ağustos ayında, bir yatırımcının parasını başka yatırımcılar dan gelen parayla ödemek yoluyla gerçekleştirdiği düzenbazlığı ortaya çıkan Ponzi, posta yoluyla sahtekarlk yapmaktan hakkında açılan 86 davadan hüküm giydi. 2008 yılında günümüz Ponzi dolandırıcısı Bernle Modoff, aralarında Steven Splelberg, Zsa Zsa Gabor ve Elle Wlesel'in da bulunduğu yatırımcıları milyonlarca dolar dolandırma suçuyla tutuklandı.

DİĞER ÜNLÜ YALANLAR

CASSIE CHADWİCK :"Bırakın beni, suçsuzum diyorum size. Bırakın beni! "
Ünlü iş adamı Andrew Carnegle'nin kızı olduğunu söyleyerek bankaları milyonlarca dolar dolduran Chadwick, 1905'te yakalandıktan sonra da masum olduğunu söylemeyi sürdürdü.

JAMES W. JOHNSTON :"Sigara kahve, veya çaydan fazla 'bağımlılık 'yapmaz. "
R. J Reynolds şirketinin CEO'su, 1994 yılında ABD Kongresi'ndeki sorgulaması sırasında verdiği yazılı ifadesinde, tütün endüstrisinin yıllardır bildiği gerçeği -nikotin bağımlılık yapar -inkar etti.

ŞEHİR EFSANESİ :"Paul öldü. "

Paul McCartney 'nin 1966 da bir trafik kazasında öldüğü söylentisi, Beatles hayranlarını, grubun 1969'çıkan Abbey Road dahil bir çok albümüde ipucu aramaya itti.

ORSON WELLES :"Marslı işgali haberinin bu kadar kolay kabul göreceğini hayatta düşünmezdim. "

CBS Radyo'su ,30 Ekim 1938'de, New Jersey 'ye uzaylıların indiğine dair sahte haber yayınladı. Bazı dinleyiciler paniğe kapıldı. Programı seslendiren Welles, bu kadar çok sayıda insanın habere inanması karşısında şaşkınlık duyduğunu ifade etti.


Bir cevap yazın