UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesindeki TRUVA ANTİK KENTİ 20.Yılını Kutluyor!

Bu yazımızda; Truva Antik Kenti nerededir? Truva Antik Kenti Kaç Yılında UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi Girmiştir? Çanakkale'de Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler Nelerdir? gibi sorularının cevabını bulabileceğiniz gibi Truva Antik Kenti'nin tarihi ve önemi hakkında da bilgi sahibi olacaksınız... Keyifli okumalar.

Truva,  Wolfgang Petersen'ın 14 Mayıs 2004 tarihinde vizyona giren "Troy" (Truva) filmiyle birlikte tüm dünyaya nam salan mitoloji ve tarihin kesiştiği, Homeros'un epik eserleri İlyada ve Odysseia ile unutulmayacak olan bir mekan. Ayrıca 5000 yıllık tarihi sürecinde nice savaşlara ve kahramanlıklara ev sahipliği yapmış olan Truva Antik Kenti; mitolojiyi, tarihi ve arkeolojiyi iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir coğrafyada kurulu. Çanakkale'de...!

Çanakkale şehrine bağlı olan Tevfikiye Köyü yakınlarındaki “Hisarlık” adıyla anılan Truva'nın önemi anlatmakla bitmez. 1996 yılında,13.350 hektarlık bir alanı kaplamakta olan Truva Antik Kenti Milli Park ilan edildi ve 1998 yılında da UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesine girerek 849.sırada yer aldı.

2018 yılı, Truva'nın UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine girişinin yirminci yılı. Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018'i "Troya Yılı" ilan etti. Yani bu yıl Truva Antik Kenti'ni ziyaret etmeniz için güzel bir yıl...

Dünya insanları tarafından Truva, "Trojan Horse" (Truva Atı) ile biliniyor. Akhalılar'la Truvalılar arasındaki savaşta, Akhalılar, bu tahta at maketi ile kurnazca surların içerisine sızmış ve savaşı kazanmıştır.

Günümüze ise; Truva Antik Kenti'nin bulunduğu Çanakkale'de, iki tane at heykeli bulunuyor. Biri Truva Antik Kenti'nin de girişinde yer alan ve 1970'lerde yapılmış olan, diğeri ise Çanakkale Kordon'da bulunan "Troy" filminden kalma at heykeli.

Çanakkale'nin turizm merkezlerinden biri olan Troya Antik Kentinde ön plana çıkan bir diğer yapıt ise Athena Tapınağı'dır. Tarihte kente hakim olan devletler ve bölgeye uğrayan liderler, zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçası olduğuna inanılan Athena'nın sevgisini kazanmak için Athena Tapınağı ziyaret etmişler.

Türkiye'nin en büyük ikinci müzesine de kavuşan Truva Antik Kenti, Çanakkale'nin turizm sektöründeki önemini arttırıyor.

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın