ÜMMETİN EVLATLIK VERİLEN ÇOCUĞU KUDÜS

Bir varmış bir yokmuş zaman karaymış ,gece gibi zifir tutmuş her yanı, zulüm çağları aşmaya and içmiş, kötülük ummanlar kadar işte öyle zamanlardaymış dünya.
Bir çocuk varmış adı KUDÜS nazlı,mahsun ve hüzün dolu. Annesi ÜMMET.
Ümmet ana hastalanmış beklenmedik bir anda öyle sarmış ki hastalık her yanını kardeşlik eli tutmaz olmuş, vefa bacağı kalkmaz olmuş ayet dili lal olup susmuş, başına gelecekleri anlayamamış ,gücüde yokmus ya; evladı Kudüs'ü almışlar elinden zalimler.
Nazlı Kudüs o günden beri evlatlık kalmış hainlerin elinde.Hep üzmüşler onu yaralamışlar...
Kudüs bir çocuk değilmiş sanki Kudüs bir zamanmış, zamanlardan öte Kudüs gözüyaşlı Kudüs. Taş bağlamış her yanı, küçük ebabiller varmış taşlarını söküp tanklara kafa tutan. Elbiseleri kan kokarmış her zaman, kanayan yaraları, feda olunan canları varmış uğruna, her şehitle yeniden binlerle dirilen hücreleri ölüme inat hayatta kalırmış.
Kudüs Ümmet Ananın nazlı evladı.....
Zaman zaman unutulan! uğruna türküler yakılan, marşlar haykırılan, unuttu sanılsada hiçbir zaman unutamadığı, gözbebeğinde saklı, kalbinde yara, bağrında taş,sevinçlerindeki hüzün,havadaki nefesi, bahçesindeki çiçeği, uyanıkken rüyası...

Anneler ne kadar koparılsada yavrusundan hiçbir zaman unutamaz, ayrılamaz cigerparesinden. Her lokmada hüzün sarar bir yanına, her gülüşü mahzun olur çocuğu yokken yanında.
işte Kudüs Ümmet ananın içinden çıkaramadığı, kopamadığı yok sayamadığı evladı.

Bugün o evlat Ümmetin elinden alınıyor, altı oyuluyor, bu kez ölümüne ayrılık...
Kudüs umudunu kaybetmek üzere, belki son bakışlarıyla bize bakıyor. Yıllardır terkedilmiş, aranıp sorulmamış bir çocuk edasıyla,yine vakur yine tevekkel...
Kudüs bir seslensen,
Bir haykırsan,
Bir deprem olsan
Çocuksu çığlıklarını duyuracak kadar...
Belki ozaman Ümmet Ana bağrına basacak cesareti bulacak.
Keşke... keşke
Sessiz ama görünen seslenişlerini duyacak yüreklerimiz olsa...

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın