UĞUR BÖCEĞİ İZLEMEK İÇİN ÜÇ NEDEN

 

1.Yuvadan Uçmak

Yönetmen Greta Gerwig'in ilk uzun metraj filmi olan ve dilimize "Uğur Böceği" (Lady Bird) olarak çevrilen filmde bir genç kızın yetişkinliğe adım atma sürecini izliyoruz. Yarı otobiyografik özelliği olan bu filmde yönetmen, anne kız arasındaki çatışmaları ve ergenliğin inişli çıkışlı ruh halini, tedirginlikleri yarattığı hüzünü ve coşkuyu konu alarak, "Uğur Böceğinin" aslında biraz da kendisinin yuvasından uçma çabasını anlatıyor. Ana karakter Christine'in annesinden ayrışma çabasını temsil eden, kendine koyduğu Uğur Böceği ismi, filmde bir takım sahnelerde uçmaya hazır kuş gövdeli Christine resimleri ile de gösteriliyor. Aslında Christine'in yaptığı bu resimler, iç dünyasındaki anneden ayrışma isteğini anlatmasının bir yolu. Diğer yandan da ona yaratıcılığının ve üniversitenin yolunu açıyor.

 

 

2. Kadınlık

Filmde yönetmenin bu gençlik macerasını özünde bir anne kız ilişkisi üzerine kurduğunu görürüz. Dolayısıyla izlediğimiz, kadının kadından ayrışma sürecidir. Öfke ve rekabet, daha çok kadınlar arasında yaşanır filminde, fakat aynı zamanda birlik ve paylaşımda bu yıkıcı olabilecek duygulara eşlik eder. Babalık işleminin (sınır koyma, ayrışmayı ve kuralların içselleştirilmesinde sağlama) baba tarafından pek de yapılmadığı bir ailede, bir annenin yani bir kadının annelik ve babalık işlevlerinin tümünü yapmaya çalışması, elbette bir çatışmaya sebep olabilir. Bu otobiyografik hikayede de, yönetmenin annesinin adı olan "Christine" i, Uğur Böceği mahlaslı genç kıza yakıştırması da bu ayrışma macerasının bir ürünü değil ?

 

 

3.Arzu ve Dürtüler

Çocuklukta, anne ve baba ile yaşanan ilişkilerin, ergenlikte ötekilerle olan ilişkilerde hayat bulmasına tanık oluyoruz filmde. Depresif bir baba, tüm güçlü bir anne ve bu ilişkilerin kucağında bir genç kızı izliyoruz. Arzuların dinlenemez boyutlara ulaştığı ergenlikte, uğur böceğinin daldan dala uçuştuğu romantik ilişkilerinde, arzuların yaşattığı hazzı ve sarhoşluk geçtiğinde yaşanan hayal kırıklığını görüyoruz. Bir genç kızın "içe alma", "içine aldığını kabul edebilme" ve "kabullenildiğini" göremediğin de yaşadığı hayal kırıklıklarını... Ama bir yandan da en başta ergenlikte yaşanan bu hayal kırıklıklarının, arzuları yaşamaya bir engel teşkil etmediğini... Bir başka deyişle kadın olma yolunda, yönetmenin güzel ifadesiyle döşediği taşları izliyoruz.

 

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın