UÇUK NEDİR? EVDE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bugün ki yazımızda uçuk ve uçuğun çıkma nedenlerini ve çıktığı zaman pratik geçirme yöntemlerini paylaşacağız.

Uçuk viral bir enfeksiyondur. Daha çok dudakların dış yüzeyinde ve burun kenarlarında görülen, halk arasında uçuk olarak bilinen lezyonlar Herpes simpleks virüsü nedeniyle oluşur. Bu uçuk virüsünün tam olarak ne olduğunu hala bilinmiyor. Zaten asıl kaynağı da belli olmuş değil. Bilinen bir bir şey varsa o da vücuda sinsice yerleşen ve her fırsatta kendisini açığa çıkartan bir şey olduğudur. Bir kere uçuk çıktıktan sonra bunun zaman içerisinde tekrarlama olasılığı oldukça yüksektir. Bazı kişilerde yılda iki üç kez uçuk çıkar ancak virüsü kapmış olan bazı kişilerde ise uçuk hayatları boyunca sadece bir kez çıkabilir. Bu kişiden kişiye ve vücut yapısına göre değişir.

Birçok şekilde, görüntü olarak çirkin duran ve özellikle ağızda çıkan uçuklar yemek yerken insanları zorlar, ağrı ve acı verir. İyileşmeleri de hemen olmayabilir birkaç hafta veya 10-15 gününü de bulabilir. Bu hastalığın yani uçuğun kesin bir tedavisi yoktur.

Uçuk yaralarını tedavi edebilmek için bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri şöyledir:

Malzemeler :Bir çay kaşığı jojoba yağı, bir çay kaşığı tarçın tozu, iki damla tarçın yağı

Bilindiği üzere tarçın virüslere karşı mükemmel bir önlemdir. Bunun içinde bu karışımı yapıp sürdüğümüz zamanda birçok şeyde olduğu gibi uçukta da faydalı olacaktır. Uçuk çıkmadan önce hafif bir kaşıntı veya sızı çıkacağını belli eder. Belli ettiğinde yukarıda vermiş olduğum tarifi uçuk çıkacak yere sürdüğünüzde uçuk çıkmadan önleminizi almış olursunuz. Bu karışımı yapmadan önce içindeki malzemelere herhangi bir alerjiniz ya da herhangi bir sorununuz varsa yapmadan önce yapmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca uçukta tedavisini hızlandıran şeylerden birisi de süttür. Süt tüketimini fazlalaştırırsanız uçuğunuzun daha çabuk iyileştiğini göreceksiniz . Bunun dışında Eczaneden temin edebileceğiniz oksijenli su ile uçuğu temizlediğiniz de yine uçuğun daha erken sürede giderildiğini fark edeceksiniz. Ayrıca konik uçuklar, antivirüs kremler veya haplarla da tedavi edilir. Öncesinde uçuğun ortaya çıkmasındaki faktörler araştırılır ve sonrasında ona uygun olacak şekilde antibiyotik ve krem kullanılır. Çinko, oksit ve C vitamini içeren kremler ve tabletler uçuğun giderilmesinde kullanılır ve uçuğun gitmesine yardımcı olur.

Uçuktan korunmak için bazı önlemler alabilirsiniz Örneğin ;uçuğu olan kişiler ile temas etmeyin. Uçağa dokunmayın.Dokunduğunuz sürece virüsü tekrarlar ve yayılmaya başlar. Güneşten korunmak için güneş yağını dudağınıza da sürebilirsiniz. Kabarcık çıktıktan sonra da diş fırçanızı değiştirin. Uçuktan kurtarınca fırçanızı tekrar değiştirebilirsiniz. Bu tarz önlemlerle uçuktan kurtulabilirsiniz.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın