Tütünsüz Hava Sahası İçin: ”Yeşil Dedektör”

YEŞİLAY, kapalı mekanlarda tütün mamulleri kullanarak, kullanmayan insanların haklarını çiğneyen ve yasalarla belirlenmiş kuralları ihlal eden işletme ve müşterilerin ihlallerini azaltmayı amaçlayan ”Yeşil Dedektör” isimli bir mobil uygulama geliştirdi. Bu uygulamayla tütün mamulleri kullanmayanlar yasalarla belirlenmiş olan haklarını bir tıkla koruyabiliyor.

T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Halk sağlığı Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen faaliyetler kapsamında geliştirilen bu uygulama ile, kullanıcı ihlal bildirimleri, tek tıkla konum belirleyerek ve mekan adı seçerek gerçekleştirebilecek. İhlal bildirimleri Sağlık Bakanlığı’nın özel olarak ”Yeşil Dedektör” için ayırmış olduğu sisteme düşecek ve oradan da saha ekiplerine ulaşacak. Saha denetim ekipleri ihlal bildiriminin yapıldığı mekana ulaşarak ihlal olup olmadığını denetleyecek ve gerekli işlemleri yapacak. Bu kapsamda tütün mamulleri kullanmayan müşterilerin hakkının korunması ve yasağa uyumunun sağlanması yoluyla ihlallerin en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Sigara içilmeyen alanlarda kurallara uymayan kişileri şikayet edebileceğiniz bir diğer hizmet ise alo 184 sağlık danışma hattı. 

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın