Turşu Nasıl Yapılır?

Turşu, ana yemek yanında birçok ikincil yemek çeşitlerinden. Bu yazıda bazı turşu türlerinin hazırlanışını tarif edeceğim.

SALATALIK TURŞUSU NASIL YAPILIR? 


Malzemeler: Taze salatalık,tuz,su.

Hazırlanışı: Yapmak istediğimiz miktarda taze salatalık alalım, sonra salatalıkları içine koyacağımız bir cam kavanoz veya plastik kab temin edelim. Kavanozun içine salatalık doluncaya kadar koyun, kavanozda biraz boşluk bırakın, tuz çözeltisini ekleyin. Bir fincan su için tuz bir çorba kaşığı tuz ekleyebilirsiniz. Asitleme işlemini hızlandırmak için bir çorba kaşığı şeker ekleyin ve herhangi bir küf oluşumunu önlemek için hafif bir yağ ekleyin. Ayrıca turşuya asit tadı veren üzüm yaprağı da koyabilirsiniz. Sarımsak, karanfil, biber ekleyebilirsiniz. Kavanozu, asitleme işlemi hızlı olana kadar sıcak bir yerde tutun. Sonra turşuyu kıvamı gelene kadar bekletin

BİBER TURŞUSU NASIL YAPILIR? 

 

Malzemeler: Yeşil biber, tuz, su.

Hazırlanışı: Bir miktar biber alın, ince dilimlere keserek hazırlayabilir veya biberi olduğu gibi turşu kabınıza koyabilirsiniz. Zerdeçal, tuz çözeltisi, bir çorba kaşığı şeker, biraz yağ ve yeşil üzüm yaprakları koyun ve asitlenene kadar sıcak bir yerde saklayın. Yeme kıvamına gelinceye kadar bekleyin.

ŞALGAM TURŞUSU NASIL YAPILIR? 

 

Malzemeler: Pancar, tuz, su.

Hazırlanışı: Pancarı , dairesel dilimler halinde kesip, 15 dakika kadar kaynar suda bekletin. Kaynar sudan çıkarıp durulayın kavanozuna yerleştirin. Tuz solüsyonu, bir çay kaşığı şeker, hafif bir yağ ve varsa bazı yeşil üzüm yaprakları ilave edin, daha sonra sıcak bir yere koyun. Turşu kıvamına gelinceye kadar bekleyin.

 

Bu tariflerde olduğu gibi bir çok turşu çeşidini yapabilirsiniz.

 

NOT: Her bardak su için bir çorba kaşığı tuz.

AFİYET OLSUN

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın