Türklere Vize İstemeyen Bir Ülke: ÜRDÜN

Ürdün seyahat severler için mutlaka görülmesi gereken ülkeler listesinde kendine yer bulan ülkeler arasında... Çünkü; Lut Gölü, Kızıldeniz gibi doğal güzellikleri ve Jerash, Amman, Petra gibi de tarih ve kültür varlıklarını sınırları içerisinde bulunduruyor. Üstelik Türk vatandaşları için vizesiz seyahat imkânı sunan ülkeler arasında yer alan Ürdün, kısa bir uçuş mesafesinde bulunuyor.



Ürdün Nerede? Ürdün'ün Ana Dili Nedir? Ürdün'ün Tam Adı Nedir? Ürdün Haritası...

Ana dili Arapça olan Ürdün Orta Doğu'da bulunan bir Arap ülkesidir. Ürdün'ün kuzeyinde Suriye, kuzeydoğusunda Irak, güney ve doğusunda Suudi Arabistan, batısında İsrail yer alır. Dünyanın en karışık bölgelerine komşu olan Ürdün’ün konumu aksine yabancılar için son derece güvenli bir ülke olarak kayıtlara geçer.

Tam adı Ürdün Haşimi Krallığı olan Ürdün’e Türkiye’den farklı havayolu şirketlerinin İstanbul, Ankara ve Antalya’dan uçuş seferleri bulunuyor; hem ülkenin başkenti Amman’a hem de Kızıldeniz kıyısındaki şehri olan Aqabe’ye Türkiye’den direkt olarak uçuşlar var.

Ürdün Vize İstiyor mu?

Kuruluş tarihi 25 Mayıs 1946 olan Ürdün, Türk Vatandaşları için 90 güne kadar vize istemiyor. Bu nedenle gezi ve tatil için Ürdün bir çok gezisever için tercih sebepleri arasında yer alıyor. Kısaca Ürdün, vize masrafları için harcayacağınız para ile gezilip görülücek bir ülke.

Ürdün’e Gitmek İçin En İyi Dönem Nedir?

Ürdün'de çöl iklimi hakimdir. Ancak çöl iklimi ile beraber dağlık bölgelerinde Akdeniz iklimi ve Kızıldeniz kıyısında sıcak iklim de görülür.

Ürdün’e gitmek için en iyi dönem; Nisan yani bahar aylarıdır. Çünkü Ürdün kışın yağmurlu ve soğuk, yazın ise çok sıcaktır. Bu nedenle bahar ayları Ürdün’e gitmek için en iyi zamandır.


Amman

Ürdün'ün başkenti neresidir? Amman, Ürdün’ün başkentidir. Hemen hemen her başkent gibi kalabalık ve bina yoğunluğu olan bir şehirdir. Amman’da, Emeviler ve Roma dönemlerinden kalma tarihi eserler yer alıyor.

Nebo Dağı

Hz.Musa'nın toprağa verildiği yer neresidir? Nebo Dağı, Hz. Musa’nın toprağa verildiği yer olduğuna inanılır ve Ürdün’ün en kutsal yeri olarak sayılır. Tepesine çıkıldığı zaman Kudüs’e kadar açık bir manzara ile karşılaşılır. Bu sizce de muhteşem değil mi?

Wadi Mujib

Ürdün’de kanyon yürüyüşü yapabileceğiniz derin bir vadidir; Wadi Mujib. Aksiyon sevenler için yarı su, yarı taş patikalardan oluşan ve sonunda şelaleye ulaşılan otantik bir yürüyüş rotası vardır.

Bahar aylarında seyahat edecek yerler arıyorsanız Ürdün'e bir göz atmalısınız...



www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


3 Yorum

  1. İlk başta bende ön yargılıydım ama uygun fiyata bilet bulduktan sonra çıktım yola ve 2 gün kalacak şekilde gittim. Çoğu yerini gezen biri olarak görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum.

  2. Üniversite öğrencisiyim ve sınıfımda ürdünlü arkadaşım bulunuyor. Ürdün hakkında bunları bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu.

Bir cevap yazın