Türkiye'ye ilkleri yaşatan isim: Ruhi Sarıalp

Ruhi Sarıalp, olimpiyatlarda Türkiye'ye güreş dışında madalya kazandıran ilk milli sporcumuz olarak hafızalara kazındı. Ruhi Sarıalp kimdir? İlk madalyayı kim kazandırdı? Güreş dışındaki ilk madalya ney? Olimpiyatlardaki ilk madalya kimin? İlk madalyayı kim aldı?

15 Aralık 1924'te Manisa'da doğan sarıalp, atletizm kariyerine Konya Askeri Lisesi'nde başladı. Daha sonra Haydarpaşa Askeri Lisesi'ne geçen genç atlet spor kariyerine Fenerbahçe Kulübü bünyesinde devam etti. 1948 Londra Olimpiyatları'nda üç adım atlamada 15.025'lik derece ile bronz madalya almaya hak kazandı ve Türk atletizmine ilk defa madalya onurunu yaşattı. Ruhi Sarıalp, bu olimpiyatlarda altın madalyaya da yaklaşan isim oldu. Milli sporcumuzun altın madalya derecesinde gerçekleştirdiği atlayış, hakemler tarafından değerlendirildikten sonra faul yaptığına kanaat getirildi ve bronz madalya kazandı. Ruhi Sarıalp'in madalyasından sonra ülkemiz atletizmde tekrar olimpiyat madalyası kazanmak için 56 yıl bekledi.

Atletizm Efsanesi

Başarıdan başarıya koşan Ruhi Sarıalp, Londra olimpiyatlarından sonra 1950 yılında Avrupa atletizm Şampiyonası'nda üçüncü olarak Türkiye'ye bir ilk daha yaşattı ve atletizm dalında ilk madalyayı kazandırdı. 1951 yılında Dünya Ordular Arası Atletizm Şampiyonası'na katılan milli atletimiz dünya rekoru kırarak birinciliği elde etti. 1952 yılında aynı şampiyonada tekrar birincilik elde ederek üstün bir başarı sergiledi. Ruhi Sarıalp, tüm bu başarılarının ardından aktif sporu 1953 yılında bıraktı. Ruhi Sarıalp, aktif sporu bırakmasının ardından, "Spor tıp ilminin ışığı altında yapılırsa spordur, aksi halde kol ve bacak sallamaktan öteye geçemez."dedi ve efsaneleşen bir spor eğitmeni oldu. Efsane atletimiz 2001 yılında arkeolojik kazıları izlediği Bergama'da nefes darlığı yaşadı ve Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayan Sarıalp, 3 Mart 2001'de hayatını kaybetti. Ruhi Sarıalp yaşadığı 77 sene boyunca adını spor tarihine altın harflerle yazdırdı ve Türk atletizmin efsane ismi oldu.

 

1 Yorum

Bir cevap yazın