Türkiye'nin Olimpiyat Yolculuğu: İlk Madalyalarımızı Nasıl Kazandık?

Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarıydı. Savaştan çıkan Türkiye'nin spora ayırdığı bütçe de oldukça düşüktü. Savaşın tüm olumsuz getirilerine rağmen Türkiye, 1924 yılında düzenlenen Paris Olimpiyatları'na bütçenin yarısını ayırarak katılmaya karar verdi. Bunun üzerine genç Türkiye Cumhuriyeti'ni temsilen ilk sporcularımız Paris'e gitti. Daha sonra 1928 Amsterdam Olimpiyatları'na da katılan ülkemizin en önemli başarısı da tabii ki ata sporumuz olan güreş dalında geldi. Milli güreşçimiz Tayyar Yalaz iki olimpiyatta da dördüncülük elde etti. Böylece Türkiye ilk madalyasına oldukça yaklaşmış oldu.

Üçüncü olimpiyat organizasyonu ise 1932'de ABD'de düzenlendi. Los Angeles Olimpiyatları adı verilen bu organizasyona Türkiye, ulaşım maliyetleri nedeniyle katılamadı. Bu un üzerine sporcularımız 1936 yılında düzenlenecek olan Berlin Olimpiyatları için çalışmaya başladı.

Berlin Olimpiyatları Türkiye için ilkleri barındıran bir organizasyondu. 48 kişilik kafile ile bu olimpiyata en kalabalık katılımı gerçekleştiren ülkeydi Türkiye. Ayrıca bu kafilede olimpiyatlara katılan ilk kadın sporcularımız olan Halet Çambel ve Suat Aşani Fetgeri de vardı.

İlk madalyamız da bu kafilede bulunan Ahmet Kireççi'den geldi. Ve tabii ki güreş alanındaydı.

Ahmet Kireççi (27 Ekim 1914 doğumlu Ahmet Kireççi spora 17 yaşında başladı. )

Ahmet Kireççi, Serbest Stil Güreş 67 kiloda olimpiyat 3.'sü olmayı başardı ve Türkiye'ye ilk olimpiyat madalyamız olan bronz madalyayı kazandırdı. İlk altın madalyamızı kazanmamız
da 1936 yılında Berlin Olimpiyatları'nda oldu. Güreş 61 kiloda mücadele eden Yaşar Erkan, tüm rakiplerini yenerek Türkiye'nin ilk olimpiyat altın madalyasını kazandı.

Erzincan 1912 doğumlu Yaşar Erkan. 14 Temmuz 1936 yılındaki Berlin Olimpiyatlarında altın madalya kazandı.

Yaşarın şampiyonluğu nasıl kazandığı  dönemin gazetesinde şöyle anlatıldı;

İlk beyanatı ' Bayrağımı ilk defa olarak olimpiyat direğine çektirmek şerefine erdikten sonra artık ölsem de gam yemem!' olan Yaşar Erkan için Gazi Mustafa Kemal Atatürk : 'Kendin küçüksün ama memleket için önemli bir iş yaptın. Artık adın Türk spor tarihine geçti. Çok yaşa Yaşar!' İfadelerini kullandı.

Bir cevap yazın