Türkiye'nin Oksijen Deposu: Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı kaç yılında milli park ilan edildi? Kazdağı, 1994'te milli park olarak ilan edildi. Peki, 'Kazdağı' ismi nereden geliyor? Kazdağı, ismini antik dönemde "Bin Pınarlı İda" diye adlandırılan İda Dağı'ndan alıyor.

Son yıllarda Kanadalı şirket Alamos Gold'un altın madeni aramasıyla gündeme gelen Kazdağı, Türkiye'nin önde gelen turizm bölgelerinden biri. Edremit Körfezi'nin kıyısında bulunuyor ve ayrıca Biga Yarımadası'nın en yüksek noktası...

Hasanboğuldu Şelalesi

Millî park ziyaretçilerine içindeki derin vadiler ve kanyonlarla, ormanla iç içe harika bir görsel şölen sunuyor. Kazdağı Milli Parkı, oksijen yönünden dünyanın en zengin üç noktasından biri olma özelliğine sahip. Temiz havası ile yorgun bir dönem geçirenlerin dinlenme noktası. Zengin bir bitki örtüsüne sahip ve özellikle endemik bir tür olan Kazdağı Göknarı olmak üzere birçok bitki türünü bünyesinde barındırıyor. Kazdağı'ndaki bitki türleri; kızılçam, karaçam, kayın, kestane, meşe, kızılağaç ve çınar... Ayrıca laden, enka, karaçalı, böğürtlen, sarmaşık bitkileri ile kekik, adaçayı, sumak gibi tıbbi bitkiler yayılış gösteriyor. Bu da Kazdağı'nın neden dünyanın en temiz 3 bölgeden birisi olduğunu gösteriyor.

Kazdağı Çam Ormanları


Kazdağı Millî Parkı'nda temiz hava soluyup dinlenirken hayvanlarla iç içe olmak da stresi büyük ölçüde yok edip tam bir dinlenme sağlayan etkenler arasında. Kazdağı'nda yaşayan yaban hayvanları ise ayı, karaca, yaban kedisi, su samuru, sincap, yarasa, porsuk ve sansar... Bunları görmeniz pekala mümkün.


Kazdağı, dünyada ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer. Mitolojide Afrodit, Hera ve Athena arasında yapılan güzellik yarışmasında Zeus tarafından Troia Kralı Priamos'un oğlu Paris hakem olarak görevlendirilir. Hera, Paris'e kendisini seçmesi durumunda evrenin krallığını vadeder. Athena ise savaşta yenilmezliği... Sıra Afrodit'e gelindiğinde ise kadınların en güzeli Helena'nın aşkını vadeder ona. Bunun üzerine Paris, üç tanrıçadan en güzelinin Afrodit olduğuna karar verir ve bu topraklarda Afrodit tarihin ilk güzeli olarak seçilir. Bundan hariç kazdağı bir çok efsaneye, mitolojik hikayeye ev sahipliği yapan bir yer. Bu efsanelerden biri de Sarıkız ile Hasan ve Emine'nin aşk öyküsüdür. Hasan ve Emine'nin aşkı Sabahattin Ali'nin bir öyküsüne konu olmuştur. Kazdağı'nda görülmesi gereken yerler ise; adını efsanedeki âşık Hasan'dan alan Hasanboğuldu Şelalesi, yine adını efsanedeki Sarıkız'dan alan Sarıkız Tepesi, Sütüven Şelalesi, Şahindere Kanyonu, Babadağ ve Karataş Tepeleri...

Not: Kazdağı milli parkı'nda çadırla ve karavanla konaklamak mümkün.

3 Yorum

  1. Kaz dağına gittim fakat o parkı ne gördüm ne duydum çok şey kaybetmişiz yazıyı okuyunca anladım keşke araştırıp oraya uğrasaymışım

  2. Son zamanlarda duyulan haberlerden sonra daha çok ünlenen bir lokasyon oldu. Geçtiğimiz senelerde gitmiştim şuan ne durumda merak ediyorum doğrusu.

  3. Umarım her zaman bu şekilde kalır ve gündemin kurbanı olmaz ülkemizde böyle alanlara ihtiyaç var ve git gide azalıyorlar.

Bir cevap yazın