Türkiye’nin ilk kadın öğretmeni: Refet Angın

Fatma Refet Angın, 18 Mart 1915 yılında Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Babası Kuvâ-yi Milliye üyesi olan Gelibolu Emmiyet Amiri Hafız Şerif Bey ve Annesi Halime Hanım’ın üç çocuğundan en büyüğü Refet Angın’dır.

Babası Şerif Bey, Mustafa Kemal Atatürk’ün ardından Anadolu’da orta cephede 3 yıl boyunca savaşmıştır.  

İlkokula mahalle mektebinde başlamıştır. Ancak mahalle mektebindeki eğitim anlayışına yalnızca 2 gün dayanabilmiştir. Okuma yazmayı annesi Halime Hanım’dan öğrenmiştir. Cumhuriyetin ilanı ve Tevhid-i Tedrisat Kanunu'ndan sonra Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde açılan Cumhuriyet Okulu’nun sınavını kazanarak burada eğitimine 3.sınıftan başlamıştır.  

5.sınıfta iken okuduğu okula Mustafa Kemal Atatürk ziyarete gelir. Bu ziyarette Refet Angın, Atatürk’e çiçek sunması için görevlendirilir. Bu görevi yerine getirmek için sahneye çıkan Refet Angın ayağı takılıp düşünce Mustafa Kemal Atatürk onu ve düşen çiçekleri yerden kaldırır.

Bu karşılaşmada Atatürk ‘Büyüyünce ne olacaksın çocuk?’ diye sorar. O zamanlardan öğretmen olmaya karar veren Refet Angın, soruya ‘Öğretmen’ diyerek cevap verir. Mustafa Kemal Atatürk ve Refet Angın’ın tek karşılaşmaları bu değildir. Öğretmen olmak hayali ile Öğretmen Lisesine başlayan Refet Angın burada da Atatürk ile karşılaşmıştır. Edirne Kız Öğretmen Okulu adına konuşma yaptıktan sonra Atatürk’e bir buket çiçek sunan Refet Angın ona sözünü tuttuğunu ve öğretmen olacağını söylemiştir. Bu sözlerin ardından Mustafa Kemal, onun Gelibolu’da düşen küçük kız olduğunu hatırlamış ve ona ne öğretmeni olacağını sormuştur. Matematik öğretmeni olmak isteyen Refet Angın, Atatürk’ün isteği üzerine Tarih öğretmeni olmaya karar vermiştir.  

Refet Angın ülkemizde Gelibolu, Bursa, Hatay, Ankara, İstanbul gibi birçok ilde tarih öğretmenliği ve okul müdürlüğü yapmıştır. 1982 yılında Tarih öğretmenliğinden emekli olan Refet Angın, çalışmaya Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığında Bakanlık Danışmanı olarak devam etmiştir.

İlk öğretmenler gününde yılın öğretmeni seçilmiştir. Refet Angın, 29 Haziran 2006 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi senatosunun aldığı kararın ardından yapılan bir törenle ‘onursal doktora’ unvanını almıştır. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün 100.yaş kutlamalarında görevlendirilmiştir. 

İstanbul’un Kağıthane ilçesinde Hürriyet mahallesinde adına bir okul yaptırılmıştır. Fakat daha sonra bu 2 katlı okul yıkılmış yerine başka isimle bir okul yapılmıştır.   

Sayısız öğrencinin eğitimine ışık tutmuş, kendisi gibi birçok kadın eğitmiş ve topluma kazandırmış olan Fatma Refet Angın 30 Ocak 2010 yılında tedavi gördüğü İstanbul Bahçelievler Özel Hizmet Hastanesi'nde vefat etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın öğretmeni Refet Angın Ortaköy mezarlığına defnedilmiştir.  

Dr. Safiye Ali: Yardımsever Melek

Bir cevap yazın