Türkiye'deki limon çeşitleri

Limonun çeşidi mi olur? demeyin. Olur. İşte ülkemizde üretilen limon çeşitleri;

LAMAS

Lamas ekolojik açıdan oldukça seçicidir. Bu nedenle Türkiye'de Akdeniz Bölgesi'nde Mersin'in batısında Erdemli-Silifke gibi özel bir alanda üretimi yapılır. Bu çeşidin meyvesi orta büyüklükte, silindirik yapıdadır. Ayrıca boyun halkalı ve belirgin memelidir. Lamas, ülkemizde üreticiliği yapılan en kaliteli limon çeşidi olarak kabul edilir.

İTALYAN MEMELİ LİMON

KARA LİMON - İTALYAN MEMELİ

Kara limon olarak da bilinir. İtalyan kökenli olduğu için bu isme sahiptir. Türkiye'ye giriş tarihi net olarak belli olmayan ilk yerli limon çeşitlerimizden biridir. Bu limon bölgelere göre farklı isimlerle anılır. Doğu Akdeniz Bölgesi'nde "İtalyan Memeli', Batı Akdeniz Bölgesi'nde "Demre Dikensiz" ve "Kara Limon" olarak söylenir. Ülkemizde en çok üreticiliği yapılan limon çeşitlerinden biridir.

MOLLA MEHMET LİMONU

Genellikle diğer bölgelere oranla daha çok Mersin'de yetiştirilir. Önemli bir yerli limon çeşididir. Yüksek verimlidir ve düzenli olarak meyve verir.

KIBRIS LİMONU

Genel olarak Alanya, Anamur bölgelerinde üretilir. Yüksek kaliteye sahiptir ve yerli bir limon çeşididir.

KÜTDİKEN (YATAK LİMONU)


Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan en eski limon
çeşidi Kütdiken'dir. Üretimi ve depolaması en fazla yapılandır. Meyve kalitesi olarak çok çok üstündür. Su ve asit miktarı fazladır. Yüksek verimlidir. Düzenli meyve verir. Genel olarak İçel
ve Hatay illerinde üretilir. Depolanmasında Urgüp ve Göreme bölgelerindeki doğal kaya mağaraları tercih edildiği için yatak limonu olarak da adlandırılır.

ENTERDONAT

Yetiştiricilikte en erkenci olarak bilinen bu limon çeşidi, dünyada en çok Türkiye'de Doğu Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilir. Türkiye 450 bin tonla dünyanın en çok Enterdonat limonu üreten ülkesidir.

MAYER

Maksimum 2.5-3 metre boyundadır. Bu durum onu diğer limon çeşitlerinden ayırır. Mayer'in tadı, portakala benzer. Meyvesi dikildikten bir yıl sonra çıkmaya başlar.

LİSBON

Boyutları Mayer'in iki katıdır. Kalın kabuğu ile
dikkat çeker.

LİME

Türkiye'de yeşil limon veya misket olarak bilinir.
Kokteyl tarzı içeceklerin yapımında kullanılır. Lezzetli bir tadı vardır. Yemeklerde ve tatlılarda tatlandırıcı özelliği vardır, kullanılır.


Bir cevap yazın