Türkiye'de yasaklanan köpek ırkları

Yasaklanan bu ırkların hiçbiri saldırgan olarak dünyaya gelmedi. Köpeklerin koruma içgüdülerini; insanlar çıkarları dahilinde kullanarak vahşileştirdiler.

Hayvan Hakları Koruma Kanunu'nun 14 maddesi, hayvanlar ile ilgili yasaklardan oluşur ve 1 bendi şu şekildedi; "Pitbull Terrler, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır."

Hemen belirtmemiz gereken bir nokta bu köpek ırklarının hiçbirini doğuştan canavar değildir. Koruma içgüleri nedeniyle çocuklarla harika arkadaş olabilirler. Fakat bu özelliklerini maalesef insanlar kendi çıkarları için kullanarak bu ırkları bebeklikten başlayarak vahşileştirir ve dövüştürürler. Sizi de aynı hayatın içine soksalar sizin psikolojiniz acaba nasıl gelişirdi?

1 BREZİLYA MASTIFF

Fila Brasileiro olarak da bilinen Mastiff'ler M.Ö.6. yüzyıla kadar kökeninin dayandığı bilinen en eski köpek ırklarından biridir. Özellikle Roma döneminde askerler tarafından kullanılan ve çeşitli gladyatör eğlencelerinde yer verilen Mastiff'ler günümüze kadar geçirmiş oldukları bu süreç içerisinde ehlileştirilmiş ve eski saldırgan yapısından vazgeçirilmişlerdir.

2 PİTBULL TERRİER

Son derece güçlü olan bu köpekler kararlı bir bakışa sahiptir ve kendilerinden çok eminlerdir. Tarih boyunca ayı ve boğa dövüşlerinde kullanılan ırkın çene yapısı oldukça güçlüdür. Ayrıca acı eşikleri de çok yüksektir. Sahibine çok sadık köpeklerdir. Düzenli bir eğitim ve ihtiyacı olduğu günlük aktif egzersiz sayesinde ailesini koruyan, mutlu bir köpek olabilir. Bu ırkın tüyleri kısa, parlak ve kalındır. Bu yüzden bakımları kolaydır. Haftada bir kez fırçalanması yeterlidir.

3 PRESA CANARİO

Presa Canario sakin ama bir o kadar da heybetli bir görünümüne sahiptir. Bu tür köpeklerin yaşam alanı kesinlikle geniş araziler ve büyük bahçeli evlerdir. Eğitime yavruyken başlamak daha doğru olur. Yavru köpeğe otur dediğinde oturur, kalk dediğinde kalkar. Yetişkinlikte çok güçlü olacakları için,  yavruyken çok dikkatli eğitim verilmesi gerekmektedir.

4 BOERBOEL

Bu köpeğin kökeni Güney Afrika'ya dayanmaktadır. Boerboel'in asıl üretim amacı, o bölgede yaşayan insanların evlerini aslanlara ve leoparlara karşı korumaktadır. Kadın ile çocuklara çok hassas davranma özelliği bulunmaktadır. Ülkemizde yasaklanmadan önce bile pek yaygın görünen bir ırk değildi.

5 DOGO ARGENTİNO 

Hayatım boyunca tanıdığım bütün Dogo Argentino'lar kendilerini yavru olarak düşünür ve koca, kaslı cüsseleri ile minnacık bir yavru gibi kucağınıza zıplayı verirler. Ailelerine aşırı şekilde bağladırlar. Çocuklarla genelde araları iyidir, öpülmeyi ise her zaman severler. Akıllı bir ırktır ama bunun yanı sıra eşek kadar inatçıdır. Bu nedenden dolayı eğitimlerine erken başlanmalı.

6 JAPON TOSA İNU

Kendisinden Japon dövüş köpeği olarak bahsedilmektedir. Oldukça iri bir ırktır; altı aylık olduğu zaman kilosu 60 civaranı bulabilir. İnatçı ve lider kişiliği nedeniyle dilinden iyi anlayan, fazla enerjisini arttırabilen bir sahibe ihtiyacı vardır. Hayatı boyunca tek bir sahip tanır ve ona hep sadık kalır.

7 WOLFDOG

Bu köpeğin yasaklanmasında büyük etken genetiğiyle fazlaca oynanmasıdır. Wolfdog hibrit ırkı, çok özel ve kendine özgü özellikleri ile farklı bir ırk olarak yaşamını sürdürmektedir. Kısacası kurt ve köpek kırması olarak tanımlanabilir. Kurt kırması olduklarından evcilleştirilmeleri zordur.

8 NAPOLİTAN MASTİFF

Görünümü ile insanı ürküten, ancak içinde barışçıl bir tutum sergileyen bir ırktır. Bunun yanı sıra fazlasıyla horlayan, salya döken ve tüy dökme sorunu yaşayan bir ırk olması nedeniyle Mastiff'in apartman yerine bahçeli ve açık alanlarda beslemeniz iyi bir seçenek olacaktır.

9 BANDOG

Birçok ülkede dövüş köpeği olarak kullanıldığından yasaklanmış, köpek ırkları arasındadır. İnsanların yanlış eğitimleri yüzünden, sakin yapıdaki köpeklerin bile maalesef sert, tehlikeli bir köpek haline dönüştürmelerinin çok iyi uluslararası örneğidir.

10 AMERİKAN  BULLDOG

Ailesiyle son derece  uyumlu olmasına rağmen, bu köpekte Danimarka ve Singapur dahil, birçok ülkede yasaklıdır. Diğer köpeklere karşı pek arkadaşçıl olmasa da ailesine ve çocuklara karşı pek yatkındır.

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 


9 Yorum

  1. Bu masum köpeklerin yasaklanmasını doğru bulmuyorum asıl suç hayvan da değil yetiştiren insanlarda bu yüzden hep bu yasaklar

  2. BOERBOEL cinsi köpekleri bazen görüyorum. Yasaklı ancak nasıl hala buralarda olabiliyor merak ediyorum doğrusu.

  3. Şerefsiz insanlar şu köpekleri hayla rahat bırak kadılar pitbull lar eskiden anasınıflarında kullanılıyormuş

    1. Amstaff gibi Türkiye'de yasaklı ırklar arasına sokulmaya çalışılan bir köpek bully xl. Pitbull ile arasında farklar var. Eğer sahiplenecekseniz seceresini yani soy kütüğünü mutlaka alın.

Bir cevap yazın