Türkiye'de satıştaki elektrikli arabalar

Otomotiv sektörünün devleri çevreye verdiği zararlardan ötürü son yıllarda yasaklanması gündemde olan dizele alternatif araba modelleri için çalışmalara başladı. Sektörde geçen yıl hibrit, plug in hibrit ve yüzde 100 elektrikli otomobillerin payı yüzde 7.5 ile yükseliş trendini yakalamış bir konumda. Hiç kuşkusuz elektrikli otomobiller geleceğin otomobilleri olma yolunda hızla ilerliyor. Biz de bu yazımızda elektrikli otomobillerin Türkiye'de satışa sunulan modelleri inceledik.

Smart EQ Fortwo Coupe

Smart EQ Fortwo Coupe

Bu elektrikli araç 17.6 kWh'lık batarya kapasitesine ve 160 km'lik bir menzile sahip. Şarj istasyonlarında ya da evinizdeki Wallboxlar'da yüzde 10'dan yüzde 100'e kadar 55 dakikadan kısa bir sürede doluyor. Smart eq fortwo cupe fiyatı nedir? Smart EQ fortwo coupe 156 bin 900 TL'lik fiyattan satışta. Otomobil küçük boyutlarıyla şehir trafiğinde pratik bir sürüş keyfi vadediyor. Üstelik tam bir çevre dostu.

Jaguar l - Pace

JAGUAR l-PACE

Jagyar l-Pace Avrupa'da Yılın Otomobili seçildi. Jaguar l-PACE erodinamik yapısıyla verimli ve sportif bir sürüş deneyimi sunuyor. Bataryası tam doluma sahip ve 470 km'lik menzili var. Aracın bataryası AC pi 7 kW'lık şarj istasyonlarında boş durumdayken yüzde 80'e, 10 saatte ulaşıyor. DC tipi hızlı şarj istasyonlaronda ise bu süre tam 40 dakika. Jaguar l pace fiyatı nedir? Jaguar l-Pace elektirikli otomobilin başlangıç fiyatı ise 589 bin 50 TL.

BMW İ3

BMW i3

BMW ilk elektrikli modeli olan i3, büyük oranda geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak üretilmiş. 33.2 kWh'lık batarya kapasitesine sahip olan BMW i3, günlük kullanımda ortalama 260 km'lik bir menzil vadediyor. O'dan yüzde 80 batarya dolum oranına yaklaşık 3 saatte ulaşan i3, hızlı şarj istasyonlarında bu süreyi 40 dakikaya kadar düşürebiliyor. BMW i3 fiyatı nedir? BMW i3, Türkiye'de 302 bin 100 TL'den başlayan fiyatlarla satışta.

Renault Zoe

RENAULT ZOE

Renault'nun B sınıfı hatchback model ZOE, 41
kWh'lık bataryası ile dikkat çekiyor. Batarya tam dolumda yaklaşık 403 km'lik bir menzile ulaşıyor. Model standart şarj istasyonlarında 2.5 saatlik sürede batarya dolumunu verimli bir şekilde yapıyor. Ancak modelin kış aylarında ise menzili 200- 300 km arasına iniyor. Renault Zoe fiyatı nedir? Renault ZOE Türkiye'de 234 bin 250 TL'lik fiyata sahip.


1 Yorum

Bir cevap yazın