Türkiye İnsani Yardımda Dünyada Birinci Sırada

Türkiye, insani yardım şampiyonu oldu...

Türkiye birçok alanda başarılarına yenisini eklemeye devam ediyor. Tabii bazen başarısız olduğu alanlar da oluyor. Ancak Türkiye öyle bir alanda ipi göğüslüyor ki; diğer başarısızlıklarını hatta başarılarını dahi gölgede bırakıyor.Dünyanın Vicdanı Türkiye

Türkiye asırlardır, karar alırken öncelikle vicdan muhasebesi yapmış ve maddiyat için insanlığı gözardı etmemiş bir ülkedir. Bu da onun insani yardım konusunda dünyadaki diğer ülkeleri geride bırakmasını sağlıyor. Dünya bir futbol karşılaşmasının sonucuna sevine dursun, Türkiye çocukların gözlerindeki yaşı silmeye devam ediyor.

Dünya İnsani Yardım Raporu adı altında yayınlanan raporlar, (yılda bir kez yayınlanıyor ve bir önceki yılın verilerini içeriyor) geçtiğimiz yıllar içerisinde ülkeler arasında hangisinin ne kadar çapta insani yardım yaptıklarını açıklıyor. Bu raporlara göre 3 yıllık veriler şu şekilde;

2015 yılı içinde Türkiye 4.5 milyar dolarlık bir yardımla, ABD ve İngiltere ülkelerinden sonra dünyada en çok kalkınma ve insani yardımda bulunan üçüncü ülke olmuştur.

2017 yılındaki raporlara göre ise bir önceki senenin verileri şöyle açıklanıyor; 2016 yılında 6.3 milyar dolar ile ABD birinci sırada yer alırken, 6 milyar dolar ile, yardım yapan ülkeler arasında, Türkiye ikinci sırada yer alıyor.

Son açıklanan 2018 yılı Dünya İnsani Yardım Raporu verilerinde ise son durum şöyledir: 2017 yılında 8.07 milyar dolar ile insani yardım yapan Türkiye, dünyanın en çok insani yardım yapan ülkesi oldu. İkinci sırada ise 6.68 milyar dolar ile ABD, üçüncü sırada ise 2.99 milyar dolar ile Almanya yer aldı.

Bu verilere göre Türkiye, 3 milyon kişi ile savaş sonrası ülkemize sığınan Suriyeli halka kucak açıp yardımda bulunmuştur. Ayrıca ABD, İngiltere ve Almanya gibi ekonomisiyle övünen ülkelerin milli gelirlerine göre yaptıkları yardımların yetersiz olması da raporlarda dikkat çekiyor. Dünya yönetiminde en önce sesleri çıkan bu ülkelerin, konu parasal boyuta taşındığı zaman, 3 maymunu oynamaları dikkatli gözlerden kaçmıyor. 


Bir cevap yazın