Türk Üniversitelerin İlk Profesörü: Hulusi Behçet

Hulusi Behçet alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle birçok ödüle layık görüldü. Mantar hastalıkları ile ilgili yaptığı çalışmalarda Budapeşte uluslararası dermatoloji kongresi ödülü, frengi ile ilgili yaptığı çeşitli araştırmalar içinde 1975 yılında TÜBİTAK hizmet ödülüne layık görüldü. Hulusi Behçet, 20 Şubat 1889 tarihinde istanbul'da doğdu. Küçük yaşta annesini kaybeden behçet'i büyükannesi büyüttü. İlköğretimini o dönem Osmanlı topraklarına bağlı olan Şamda başlayan Hulusi Behçet. Tıp öğrenimi 1918'de tamamlayarak 1914 Temmuzun ne kadar Gülhane dermatoloji Kliniğinde Eşref Ruşen, Talat çamlı bakteriyolog Reşat Rıza kocalarının yanında asistan olarak çalıştı.

Tıp eğitimini tamamladıktan sonra aynı okulda 1914 yılına kadar dermatoloji ve cinsel yolla bulaşan hashastalıklara yoğunlaşmıştır. Daha sonra çeşitli olguları dermatoloji derneği toplantısında sunmuş, en sonunda da Fransız dermatoloji derneği bülteninde yayınlanmıştır. 1936 yılında Hulusi Behçet zamanın en önemli dermatoloji dergilerinden biri olan Dermatologische Wochenschrifrt yazı kurulunda yer alır. Aynı yıl Medizinische Weltin yazı kuralında da seçilmiştir. Hulusi Behçet, takip ettiği üç hastada ağız ve genital bölgede aftöz belirtiler, gözde çeşitli bulgular bulunduğunu gözler ve bunun yeni bir hastalık olduğuna inanır.  1937'de bu görüşlerini Dermatologische Wochenschrifrt de yazar ve aynıyıl Paris'te dermatoloji toplantısında sunar.  Hastalığın etiyolojisinde dental bir enfeksiyonun da neden olabileceği bildirir. 1938'de bu konuyla ilgili daha detaylı bir yazıyı yine aynı dergide yayınlar.

Aynı yıl Dr. Niyazi Gözcü ve Prof. Frank benzer semprotonlari içeren iki olgu daha yayınlar. Arkasından Avrupa'dan yeni bildirilerde gelir. Böylece Avrupalı doktorlar yeni bir hastalığın varlığına karar verirler. Oftalmologlar behçet hastalığını kabul etmeye başlarlar, ancak dermatologlar bu yeni hastalığı ısrarla inkar ederler. Bu tabunun bilinen başka hastalıkların Sempotlari Olduğunu üstelerler. Bu olaylar sürerken dünyanın diğer yönlerinden bazı yeni yayınların sonucunda bütün dünya yeni bir hastalık uyurılarını  en sonunda kabul etmek zorunda kalır. 1947 Zürih Tıp Fakültesinden Prof. Mischnesin Uluslararası Cenevre Tıp kongresine yaptığı bir öneri ile Dr. Behcet'in bu buluşu Morbus Behçet olarak adlandırılır.

Böylece daha başlangıç behçet sendromus, Trisymptom Behçet, Morbus Behçet ortaya çıkar. Bu hastalığın tıp literatürüne geçmesine katkısı olanlar  arasında Niyazi Gözcü, İgges Cheimer, Murat Rahmi, irfan Başar, Naci Bengisu, Marchionini, Braun, Obendrofter, Weerkers Reginster, Franchrscetti, Jensen Tage, Sulzberge ve Wise gibi isimler de unutmamak gerekir. Araştırma ve tartışmalara olan merakı entelektüel bir karakter olmasını sağlamıştır. Uzmanlığının ilk yıllarından başlayarak birçok ulusal ve uluslararası kongrelerde orijinal makaleleriyle katılmış ülkemizde ve yurt dışında birçok makalesi de yayınlanmıştır. Ünlü Alman Pato oğlu Prof. Schwartz, onu ülkesi haricinde her yerde bilinen birisi olarak tahsil ederken onu asla Türkiye'de bulamazsınız çünkü araştırmalarını yurtdışında sunar demiştir. Hulusi Behçet'e alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle birçok ödül verilmiştir. Mantar hastalıkları ile ilgili yaptığı çalışmalar için de Budapeşte uluslararası dermatoloji Kongresinde ödül verilmiştir. Frengi ile ilgili yaptığı çeşitli araştırmalar içinde 1975 yılında Tubitak hizmet ödülüne layık görülmüştür. Deri hastalıkları ve Frank Kliniği adındaki dergide ölüm tarihine kadar yayınlanmıştır. Bu dergi 1934 'ten 1947 ye kadar Türkiye'deki dermatoloji organı görevini sürdürmüştür.

Behçe'tin birçok eseri  bulunmaktadır toplam 196 eseri bulunan Behçet'in en önemli eserleri Emrazı cildiyede Laboratuvarin kıyamet ve ehemmiyeti klinikleri pratikte frengi teşhisi ve benzeri deri hastalıkları Halep çıbanların diyatermi ile tedavisi frengi dersleri, Memleketimizde arpa omuzlarının menekşi hakkında etütleri frengi kliniği ve son olarak da Wassserman hakkında nokta-i nazar ve frengi tedavisi düşünceler adlı eseridir.

Alanında yaptığı çalışmalar iyi dünya tıp tarihine adını yazdıran Türk bilim adamı Hulusi Behçet 1948 yılında vefat etmiştir.

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın