Türk Kahvesi

Türk Kahve Pişirme Yöntemleri

Kahve türleri yetiştirildikleri yerlere, biçimlerine, renklerine ve lezzetlerine göre adlandırılır. Brezilya'nın güneyinde yetiştirilen kahve Santos limanından gemilere yüklendiği için Santos Kahvesi olarak anılır. Arabistan'da Yemen'de yetiştirilip Mokka limanından ihraç edilen kahveye ise Mokka ya da Yemen kahvesi denilir.Her ne kadar ülkemizde kahve yetiştiriciliği yapılanmasa da ince çekilmiş kahve çekirdeklerinin, telvesiyle birlikte Türklere has bir yöntemle pişirilmesi, geçmişten günümüze Türk kahvesi pişirme yöntemi olarak ün salmış ve bu yöntemle hazırlanan kahve Türk kahvesi olarak adlandırılmıştır.

16. yüzyılın ortalarında Yemen'den İstanbul'a getirilen kahve Osmanlı saray mutfağından evlere yayılmış ve Türk kahvesinin ünü gerek İstanbul'a  yolu düşen tüccar ve seyyahlar, gerekse Osmanlı elçileri sayesinde önce Avrupa'yı, sonrada bütün dünyayı sarmıştır.

Eski Osmanlı coğrafyasında cezve kahvesi olarak da adlandırılan Türk kahvesi, 18 yüzyıla kadar başka bir ifadeyle filtre kahve yöntemi yaygınlaşana kadar dünyada en çok tercih edilen kahve hazırlama biçimi olarak Bostan'dan Viyana'ya kadar kullanılmıştır.

Türk kahvesini özel kılan pişirme yöntemindeki farklılık ve bu yöntemin ona kattığı eşsiz tadıdır. Öncelikle Türk kahvesi bütün dünyadaki kahveler arasında en ince çekilmiş kahve çekirdeklerinden hazırlanır.

Türk kahvesini tüm kahve çeşitlerinden ayıran bir diğer özellik ise şekerin pişme sırasında ilave edilmesi ve telvesiyle ikram edilen tek kahve çeşidi oluşudur.

Türk kahvesi denildiğinde akıllara genellikle tek bir kahve çeşidi gelse de, günümüzde sıkça tercih edilen yaseminden damla sakızına, kakuleden vanilyaya kadar farklı aromalarla tatlandırılan kahveler, birçok kahve tutkununun vazgeçilmezi arasındadır. Ayrıca, klasik yöntemle, kısık ateşte ve bakır cezvede ocakta hazırlanan Türk kahvesinin yanı sıra, kumda ya da közde pişirilen Türk kahvesinin lezzetine birçoğumuz şahit olmuşuzdur.

Bu Mis Kokulu Kahveler Nasıl Hazırlanır?

Sizin için hazırladığımız adımları takip ederek sizde kusursuz bir Türk kahvesi hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

~ Eksta önce öğütülmüş kahve
~ Bakır Cezve
~ Kahve fincanı
~ Şeker (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

1. Adım: Türk kahvesinde, ekstra ince öğütülmüş kahve kullanılır. Kahve çekirdeğini isterseniz basit bir el değirmeni ile evde kendiniz çekebilirsiniz ya da taze çekilmiş kahve çekirdekleri alabilirsiniz.

2. Adım: Cezvenizi hazırlayın. Klasik olarak Türk kahvesi bakır cezvelerde pişirilir. Alüminyum ya da çelik cezveye göre daha lezzetli bir kahve elde etmenizi sağlar.

3. Aşama: Her bir fincan için, bakır Cezvenizi 2 dolu çay kaşığı (yaklaşık 7 gram kadar kahve koyun)

4. Adım: İsteğe göre kahvenize şeker ilave edin. Orta şekerli bir kahve için, her bir fincan için 1.5 çay kaşığı şeker ekleyebilirsiniz.

5. Adım: Kaç fincan kahve pişirecekseniz o kadar fincan soğuk suyu bakır cezveye koyun. Suyun soğuk ve kaliteli olması lezzetli kahve yapmanız açısından önemlidir.

6. Adım: Cezveye ateşe koymadan önce içeriği homojen bir kıvama erişene kadar karıştırın.

7. Adım: Kahvenizi düşük ateşte ısıtmaya başlayın. Köpük elde etmek amacı ile iki taşım pişirin. Türk kahvesinin fokurdamamasına özen gösterin. Fincana iki yaşımdan aralıklı olarak  Türk kahvesi aktarın. Bol köpüklü Türk kahvenizi hazır, keyfini çıkartın.

Yöresel Kahve Çeşitleri

Cilveli Kahve

Manisa yöresine özgü eski bir Türk kahvesi çeşidi olan Cilveli kahveyi klasik Türk kahvesinden ayıran en büyük fark köpüğünün üzerine eklenen bademlerdir. Cilveli kahve olarak bilinen bu kahve, Osmanlı döneminde şehzadeler için özel olarak hazırlanmaktadır. Ancak kahvenin popülaritesinin artması, bir gelenek olarak görücüsü gelen genç kızların bu kahveyi pişirmeye başlamasıyla olmuştur. Kahvenin adının da evlenme çağındaki genç kızların cilvesinden geldiği söylenmektedir.

Hazırlanışı

Klasik şekilde pişirilen Türk kahvesinin üzeri çifte kavrulmuş ve öğütülmüş badem ile kaplanır.
Kahvenin üstündeki bademler kahvenin yanında servis edilen kaşık ile yenir. Kahvenin aroması ve lezzeti bademe, bademinki ise kahveye geçtiği için Türk kahvesinde göre daha farklı bir tadı vardır.

Dibek Kahvesi

Ege de Türk ve Rum kültürünün ortak lezzeti olan dibek kahvesi, yaygın görüşün aksine bir kahve pişirme yöntemi değil, kahve öğütme yöntemidir. Kavrulan kahve çekirdekleri, yuvarlak, içi çukur ve taştan yapılmış, eskiden tahıl öğütmek için kullanılan dibek adı verilen kaplarda demir tokmakla dövülür.

İPUCU

Farklı bir lezzet elde etmek için dibek kabına kahve çekirdeklerinin yanı sıra hindistan cevizi, kakule ya da mercan köşkü de eklenerek dövülebilir.

Hazırlanışı

Dibekte öğütülen kahve Türk kahvesiyle benzer şekilde pişirilir. Öğütme şeklindeki farklılıktan dolayı kahve koyu kıvamlı olur ve yağını kaybetmez. Dibek kahvesini, ayrı ayrı tek fincanla közde pişirmek de mümkündür.

Mırra

Güneydoğu Anadolu yöresine özgü bir kahve çeşidi olan Mırra, özellikle Mardin, Diyarbakır ve Urfa'da yapılan acı kahveye verilen isimdir. Kahve, çok acı ve kötü olması nedeniyle ufak ve kulpsuz kahve fincanlarıyla içilir. Evde hazırlanması oldukça zor bir kahve olan Mırra, kilolarca kahve ile çok miktarda hazırlanır.

Hazırlanışı

1. Adım: Mırra için kahve çiğ (yeşili) halde alınır ve geniş bir tavada çekirdekler bakır rengini alıncaya kadar kavrulur.

2. Adım: Kavrulan çekirdekler, soğuyuncaya kadar bir tespiye ya da gazeteye serilerek bekletilir.

3. Adım : Kahve çekirdekleri, Türk kahvesine kıyasla daha iri taneli olacak şekilde öğütülür.

4. Adım: Kahvenin pişirme aşamasında, günüm adı verilen güğümler kullanılır. Ancak, mırra için  üretilen kahve güğümünün bulunmaması  durumunda büyük bir cezve de kullanılabilir.
5. Adım: Gümgüm su ile doldurulduktuktan sonra içine yarım kilo kahve ilave edilir. Kısık ateşte ara ara karıştırılarak 2 saat kaynatılır ve yarım saat soğumaya bırakılır.
6. Adım: Soğuyan kahve süzülerek posasından ayırtıktan sonra, kahve karışımına su ve yarım kilo kahve ilave edilerek aynı işlem tekrar edilir. Kahve 2 saatlik kaynatıldıktan sonra , yarım saat dinlendirilir. Bu işlem 4-5 kez tekrarlanabilir.

7. Adım: Kahve pekmez kıvamına geldiğinde süzülerek bir şişeye ya da kaba konulur ve ikram edeceğiniz zaman cezvede ısıtılarak ve küçük miktarlarda servis edilir.

Afiyet Olsun...

 

Www.acikve.net

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Www.facebook.com/acikvenet

 

 

Bir cevap yazın