TÜRK BİLİM İNSANLARI, EKSİ 80 DERECEYE KADAR DONMAYI ENGELLEYEN MADDEDE BULDU

 

Üsküdar Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi araştırmacıları, yaptıkları çalışmalar sonunda yeni bir madde sentezledi. Antifiriz özelliğe sahip olan bu madde; eksi 80 dereceye kadar donmayı engelliyor. Canlı hücrelere karşı toksit olmayan maddenin, hücre dondurma işlemlerinde kullanılabileceği açıklandı. Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi moleküler biyoloji ve genetik bölümü öğretim üyesi Yardımcı Doç. Dr. Belkıs Atasever Arslan, İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi anorganik Kimya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bahriye Ülküseven ve Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü anorganik kimya anabilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Tülay Bal Demirci buluşlarının patenti için başvuru yaptı.

 

 

 

Yardımcı Doç. Dr. Belkıs Atasever Arslan buluşları hakkında açıklamalarda bulundu: “Yaptığımız çalışma sonucunda sağlıklı hücrelerde bu maddenin toksik etki göstermediğini ve canlı hücrelerin doldurulmasında kullanılabileceğini bulduk. bir şey bu madde toksit olmaması nedeniyle canlı yapıların dondurulması da kullanılabilir. Ayrıca çok düşük sıcaklıklarda donmayı engellediği için antifiriz maddelerin diğer kullanım alanları olan motorlu taşıtlarda, tarım alanında, soğutma sistemlerinde ve donmanın engellenmesi gereken cihazlarda da kullanılabilir.

Araç sahiplerine güzel haber ve kış aylarında araç sürücülerin en çok dikkat ettiği bakımların başında araç motoruna antifiriz eklenmesi geliyor. Antifiriz araç kullanımı motor içerisinde paslanmalara ve kışın silindir bloğunun çatlamasına sebep oluyor. Bu durum ciddi masrafları da beraberinde getirebiliyor. Bilim insanları artık sert geçen kış koşullarında çok düşük sıcaklıklarda donmayı engelleyen yeni bir antifiriz maddenin patent başvurusunu gerçekleştirdi.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın