Turizmin Göz Bebeği: Denizli

Ege'nin sıcak, sakin bir şehri: Denizli. Sizlere Denizli'nin lezzetli yemeklerini ve gezilecek yerlerinin listesini derledik. İşte karşınızda her şeyi ile Denizli.

DENİZLİ'DE NERELERE GİDİLİR?

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ

Denizli denilince akla gelen ilk yer tabii ki dünyaca ünlü ve son zamanlarda turist akınına uğrayan yer, Pamukkale Travertenleri... Sadece Denizli'nin değil, Türkiye'nin de sembollerinden biri. Pamukkale Travertenleri, Menderes Nehri Vadisi'nde bulunuyor. Pamukkale Travertenleri, 1988 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girdi. Peki, Pamukkale Travertenleri nasıl oluşmuştur? Travertenler, kalsiyum hidrokarbonat açısından zengin termal suyunun oksijenle temas etmesi sonucu oluşmaktadır. Bölgede 35 dereceden 100 dereceye kadar 17 tane su kaynağı bulunuyor ve sağlık turizmine de katkı sağlıyor.

Akhan Kervansaray

AKHAN KERVANSARAYI

Anadolu Selçuklularından kalma akhan kervansarayı, simetrik bir yapısı bulunuyor. 1253 yılında inşa edilen kervansaray 1100 km'lik devasa bir cüsseye sahip. Bu devasa haline rağmen minimalist yapısından taviz vermemiş, yalın bir işçilikle inşa edilmiştir. Beyaz kesme taştan yapılmış hanın içinde görmeniz ve tatmanız gereken pek çok şey sizleri bekliyor.

Karayahut Kaplıcası

KARAHAYIT KAPLICALARI

Denizli'de sıkça rastlanan termal sularının çıktığı yerlerden biri. Ancak onu Denizli'de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler listesine almamızın sebebi daha az karbondioksit içermesi ve suyunun çok daha sıcak olmasıdır. Kırmızı termal suları ile bilinen bu kaplıcanın suyu
hem içilebiliyor hem de yıkanmak için
kullanılabiliyor.

AĞLAYAN KAYA

30 metre yükseklikteki kayalardan aşağı dö-
külen sular şelalenin Ağlayan Kaya ismine sahip olmasının nedeni. Bu şelalenin döküldüğü yerlerde yine burada yetiştirilen alabalıkları tatmadan gitmeyiniz.

Hierapolis Antik Kent - Denizli

HİERAPOLİS ANTİK KENTİ

Kutsal kent olarak anılan Helenistik yapı örneğine sahip bir antik kent burası. Bergama kralı tarafından yaptırılmıştır. Saat 21.00'a kadar gezilmesi mümkün.

DENİZLİ'DE NE YENİR?

Un çorbası, tirit ve darı hem Ege'nin hem de Denizli'nin en sevilen yiyecekleri arasında. Daha çok zeytinyağlılar yemenizi tavsiye etsek de tas kapamaları da hiç fena değil.

3 Yorum

  1. Geçtiğimiz senelerde Denizli'ye gitmiştim. Gerçekten ülkemizde Denizli gibi çok güzel cennetler var. Bayılmıştım gittiğimde. Teşekkürler yazınız için.

  2. Denizliye bizzat gitmiş biri olarak mutlaka pamukkale travertenlerini gezmenizi öneririm. Tabi antik kısımları da unutmayın derim.

Bir cevap yazın