TÜP BEBEK TEDAVİSİNE ALTARNATİF GELİYOR

Çocuk sahibi olmak isteyen birçok ailenin umudu olabilecek yeni alternatifler üretmeye çalışan, Tıp dünyasından tüp bebeğe alternatif olarak araştırmalar yapılmakta. Bu yazıda yapılan araştırmalardan söz etmek istiyorum.

İngiltere Edinburgh Üniversitesi'nden araştırmacılar, ilk kez kadınlardan olgunlaşmamış yumurta hücreleri alarak bunları döllenme aşamasına gelinceye kadar laboratuvarda olgunlaştırdıklarını açıkladı. Bunun ileride çocuk sahibi olabilmek için tüp bebek tedavisi yöntemine bir alternatif olabileceği belirtiliyor. Ayrıca kanser tedavisi gören kız çocuklarının doğurganlığını korumak için de bir yol olabileceği kaydediliyor. Bu, bilim için halen bir sır olan insan yumurtasının gelişimini keşfetmenin bir yolu olarak görülüyor.

Araştırmacılardan Profesör Evelyn Telfer, bunun üremenin ilk aşamaları üzerine yapılan 30 yıllık bir araştırmanın sonucu olduğunu söyledi. Bu araştırmaya gelinmesi on yıllar alsa da, bilim insanları artık yumurta hücrelerinin yumurtalığın dışında da gelişmesini sağlayabiliyor.

Araştırma süreci birkaç aşamadan oluştu. Öncelikle kadınlardan olgunlaşmamış yumurtalar alındı. Ardından laboratuvarda insan vücudundakine benzer bir ortam yaratıldı. Daha sonra bu yumurtaların döllenme aşamasına gelene kadar büyüdükleri görüldü.

 

Heyecan Verici

Uzmanlar araştırmanın heyecan verici olduğunu ancak kronik olarak kullanılmaya başlamadan önce daha araştırma yapılması gerektiğini söyledi. Şimdiye kadar yumurtaların sadece yüzde onu olgunluğa erişti. Ve yumurtalar henüz döllenmedi, bu yüzden ne kadar yaşayabilir oldukları henüz bilinmiyor.

Araştırmacılardan Profesör Evelyn Telfer, yaptığı açıklamada, "insan dokunda bu noktaya ulaşmanın mümkün olduğuna dair bir kanıta ulaşmak çok heyecan verici" diyor, ancak daha yumurtaların test edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın