Tüm Zamanların En Çarpıcı BMW’leri

Şimdiye kadar üretilmiş en önemli BMW’lere bir göz atacağız, bunlar şirketin adını duyuran ve şirketi bugünkü durumuna getiren modeller.

Bayerishe Motodern Werke (BMW), Türkçesi Bavyera Motor Çalışmaları. Hepimiz onu ” nihai sürüş makinesinde” uzmanlaşan ve sürüş meraklılarını çok mutlu eden BMW olarak biliyoruz. Bir asırdan fazla süre önce kurulmuş olan BMW, dünyadaki en saygın otomobil üreticilerinden biri haline geldiğinde, pek sarsıntılı bir geçmişe sahip değildi. 1916’da savaş zamanı için uçak motorları üreten köklü bir geçmişe sahip değildi. 1916’da savaş sonrası otomobillerin ve motosikletlerin kendi geleceği olduğunu gördü. Ve 1960’larda finansal sıkıntıların ardından Daimler – Benz ile birleşmenin gündeme geldiği günlerde, Isetta /Steve Urkel’in tanınmayan kahramanı) gibi otomobil modellerinden yararlanmanın bir yolunu buldu. O zamandan beri, dedikleri gibi, geri kalan tarihtir; bu, hem yol hem de motor sporları için dünyanın gördüğü dört tekerleğin en önemli örneklerine yol açtı. Ve BMW’nin 1936’da ki motor sporları başarıları, 328 ile BMW’nin ünlü Motorsport bölümünün ya da bugünkü BMW M’in ortaya çıkışına neden oldu.

* ”E30” M3 

Muhtemelen BMW’nin en önemli modellerinden biri olan BMW M3, Alman tur otomobilleri şampiyonalarında üstünlük sağlamak için şirketin sahip olduğu en önemli araçtı. E30 kuşağından 3 Serisine dayanan M3’ün, BMW’nin tüm DTM zaferlerinde kapıştığı Mercedes W201 190E temelli 2.3-16v Cosworth’a verdiği cevaptı. Üreticilerin, yarışmaya katılabilmeleri için tur yarış arabalarının belirli bir miktarda sıradan yol şartlarını karşılamasını gerektirmesinin sonucu ortaya çıktı. Bu, tarihin en büyük otomotiv ve motor sporları savaşlarından birine yol açtı ve bu sayede mevcut BMW M3 ve rakibi Mercedes-AMG C-Class gibi otomobillerin yaratılışı sağladı. 1985-1992 yılları arasında (1986 modeli olarak) üretilen 16,202 E30 nesil M3’ler, S14 motorlu, 2.3 litrelik hacim yerine 2,5 litrelik olarak, dört silindirli, atmosferik motorlu olarak üretildi.

* ”E36” M3 

1992 yılında piyasaya sürülen E36 BMW M3, üçüncü nesil 3-Serisine dayanıyordu. Her ne kadar E36 M3’ün orijinal E30’a göre boyut ve ağırlığı artırdığından şikayet edilse de, E36 M3, dengesine lüksü de ekleyerek M3 için önemli bir geçiş dönemi oluşturdu. Bu modelle BMW, M3’ü yol için dönüştürülmüş bir yarış arabasından ziyade, bir statü simgesi ve lüks bir spor coupe olarak konumlandırıldı. Performansın yanı sıra arabayı aynı derecede lüks yapmak suretiyle, sonraki tüm M3’lerin takip edileceği bir sahne oluşturdu.

* ”E31” 850 CSI

BMW’nin en ikonik modellerinden biri olarak gösterilen , şirketin orijinal 8-Series Coupe’u idi. 1989 yılında piyasaya sürülen 8-Series Coupe, şirketin inovasyon ve teknolojiye yönelişinde son noktaydı. Sonuç, daha önce hiç kimsenin görmediği bir otomobildi, ”zamanın önünde” olma klişesini gerçekleştiriyordu. Her ne kadar altı ileri manuel vites (850i) ve tüm araç içi fonksiyonlar için bilgi işlem ağı CAN BUS ile ilk V12 üretim aracı olma gibi ilklere sahip olsa da, gerçekten önemli bir modifiye BMW Motorsport aracı oldu. 850i’nin zaten büyük V12’sinin genişletilmiş M-ayarlı versiyonuna sahipti; standart altı ileri manuel vites; BMW M ayarlı süspansiyon, frenler ve direksiyon; ve daga başka özelliklere sahip olan 850 CSI, üretilen en büyük modellerinden biri idi. Basit bir şekilde daha önce tek bir pakette görülmemiş performans, lüks ve yenilikçi teknolojinin eşsiz bir kombinasyonunu sundu. Sadece 1.510 adet 850CSI üretildi.

* BMW Z3 M Coupe 

BMW’nin en büyük tuhaflarından biri de şimdiye  kadar yapılmış en iyi otomobillerinden biri oldu. E36 nesil 3 Serisi’ne dayanan Z3, marka için yeni bir spor roadster olarak hayata geçti. Bununla birlikte, Z3 roadster, kalburüstü bir model olarak öne çıkan Z3 Coupe, daha da özel olarak, Z3 M Coupe kadar olamadı. M Coupe’u MW Motorsport bölümünü yarattı, E36 M3 ile aynı motora, şanzımana ve benzer ayarlara sahipti, Z3 Coupe’un oldukça değiştirilmiş bir sürümüydü. Z3 M Coupe genellikle E36 3 Serisi platformunun en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilir.

* ”E39” M5 

Orijinal E12 M535i, BMW’nin yüksek performanslı spor arabalarını pratik olarak sedanlardan yapma konusundaki ününü oluşturmasına yardımcı olmasına rağmen, otomobilin temelini tarihin en büyük performans simgelerinden biri olarak gerçekten güçlendiren ikinci nesil M5 oldu. Üçüncü ”E39” nesil 5-Serisi’ne dayanan, 400 beygir gücündeki V8 ve inanılmaz yol tutuşu ile Porsches’a ayak uyurdu. E39 M5, BMW’nin en büyük hareketlerinden biri olarak gösteriliyor ve şirketin en üst düzey motorlu araçların tedarikçisi olarak 1990’ların sonlarındaki zirvesini temsil ediyor.

* BMW 507

1950’li yıllarda ABD’li ithalatçı Max Hoffman’ın tavsiyesiyle tasarlanan BMW 507, şirketin ilk modellerinden biridir. MercedesBenz’in o zamanların inanılmaz 300SL roadster’ına, daha ucuz ”Triumph” ve ”MG roadster”lerın yanı sıra daha kaliteli bir alternatif olarak tasarlanmış bir rakip olarak gösterildi. BMW’nin ilk üretimi V8, 3.2 litrelik bir birim, 150 beygir gücü ve dört ileri manuel vitese sahipti. Elvis Presley’in iki tane vardı; bu, 507’nin neden ikonik olduğunu ve dolayısıyla şimdiye kadar yapılmış en önemli BMW’lerden biri olduğunu açıklar.

* BMW E9 

Son olarak ve en önemlisi, 1960’larda BMW’lerin aynı ”Yeni Sınıf” dönemine dayanan BMW E9 coupe’lar. Küçük 1600/2002’den daha büyük olmasına rağmen, E9 daha çok 6-Serisi ve 8-Serisi couple’ların öncüsüdür. Daha dikkat çekici sürümler, genellikle 3.0 CS ve 3.0 CSL otomobilleri olarak adlandırılan E9 cope’ların daha sonraki sürümleridir. O yıl, Avrupa Touring Otomobil Şampiyonası onayı için üretilen 1972’deki 3.0CSL’den ötürü şimdiye kadar yapılmış eb önemli BMW’lerden biri olarak gösteriliyor. Geliştirilmiş performans için bir yarış gövdesi setine sahip ve 3.0CS ”M30”un değiştirilmiş bir sürümü olarak yaklaşık 1.265 adet 3.0CSL üretildi.

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 


Bir cevap yazın