Tükenmez Kalemi Kim İcat Etti?

Bundan uzun yıllar önce yazı yazmak şimdiki kadar kolay değildi . Bunun sebebi ise dolma kalem kullanılarak yazı yazılıyordu. Dolma kalemi mürekkep hokkasına yani kabına batırarak yazı yazmaya çalışılıyordu. Mürekkep kabına batırılan dolmakalem, sızıntı yapıp yazıları mahvedebiliyordu. Ayrıca, kullanılan Hint mürekkebi ise sayfada yavaş kuruyordu ve bu da işleri zorlaştırıyordu.

Bir İngiliz tabakhanecisi olan J.Loud,bu sorunu giderebilmek için ucunda döner küçük toplar olan ve kullanıldığında haznesinden sürekli mürekkep gelmesini sağlayan bir tükenmez kalem üretti. Bu tükenmez kalem dolma kalem kadar sızıntı yapmıyordu ve dolma kaleme oranla daha kullanışlıydı. Loud bu tükenmez kalemin patentini almak için uğraştı ancak patentini alamadı. Almış olsaydı şu anda İngilizler “biros” yerine “louds” diyeceklerdi.

Macar Laszlo Biro doktorluk eğitimi almak için 1899-1985 yılları arasında doktor olabilmek için okuyordu. Ancak hiçbir zaman mezun olamadı. Gazetecilikle meşgul oldu ve gazete mürekkebi ile dolma kalem mürekkebi nin aralarındaki fark onu şaşırttı. Gazete mürekkebi ile dolma kalem mürekkebinin kuruma süresi birbirinden farklıydı. Çünkü tükenmez kalem, dolma kalem gibi sızıntı yapmıyor ve yazı yazılan deriye zarar vermiyor du. Ve bunun üzerine tükenmez kalemin patentini alabilmek için Biro ve Kimyager kardeşi, mürekkebin aşağı akıtmasının sağlanması amaçlı küçük bir bilyeyi başarıyla yerleştirdiler. İngilizlerin “biro” dediği kalem bu şekilde meydana gelmiş oldu.

Nazilerden kaçmak için Arjantin‘e göç eden, göç etmeden önce de iki kardeş Macaristan‘dan kalemin patentini aldılar. Daha sonrasında tükenmez kalem Biro ile aynı ismi almış oldu.

1945 ‘te kalemleri satışa sunuldu ve satışlarından çok yüksek meblağlar kazanıldı. Halen bu kalemlerin satışlarından yüksek oranda para kazınlmaktadır.

2005 yılında onbinlerce tükenmez kalem satıldı ve icat eden kişiye saygı duymak amaçlı bu kalemin ismine “birome” adı verildi. Böylece dolma kalem hayatımıza güzel bir icat olarak girmiş oldu.

Tükenmez kalem kapaklarında neden delik var?


3 Comments

Bir cevap yazın