Tükenmez kalem kapaklarında neden delik var?

Öğrenciler arasında tükenmez kalem kullanımı oldukça yüksek. Özellikle üniversite öğrencileri sınavlarda yazdıklarının çeşitli nedenlerle silinmemesi için tükenmez kalem kullanmayı tercih ediyor. Ancak sizin de bildiğiniz gibi bazen dersler sıkıcı bir hal alabiliyor.

Bu nedenle derste sıkılan hemen hemen her öğrenci kaleme sarıyor. Kimi zaman sıkıntı derinleşiyor ve iş kalem kapakları kemirmeye kadar gidiyor.

Fakat bazen kemirilen kalem kapakları bir anda yerinden çıkıp o an alınan nefesle boğaza kaçabiliyor. Öyle ki bu durum ölümlere sebebiyet verebiliyor. Sadece ABD'de yıl boyunca 100 kişi boğaza kaçan kalem kapağı yüzünden yaşamını yitiriyor.

Bu sebepten ölümlerin artması Fransız kalem üreticisi BIC'in dikkatini çekmiş ve kalem kapaklarının nefes borusunu tıkamaması için delikli kapak kullanmaya başlamışlar. Ardından diğer kalem üreticileri de bunu uygulamaya başlamış.

Sonuç olarak tükenmez kalem kapaklarının delikli olmasının sebebi hem basıncı ayarlayarak kapağın birden fırlayıp boğaza kaçmasını önlemek hem de bir ihtimal nefes borusuna kaçan kapağın deliği sayesinde borudaki hava geçişinin devam etmesini sağlamak...

Sizce de çok ince düşünülmüş bir ayrıntı değil mi? Sadece basit bir detay ama her gün milyonlarca satılan bu kalemleri kullanan kişilerin güvenliğini sağlamaya yetiyor.

Tükenmez Kalemi Kim İcat Etti


Bir cevap yazın