Trombositlerin Fonksiyonu Nedir?

 

Kandaki Trombosit

Trombositler kanın ana bileşenlerinden birisidir, hücre değildirler, yaklaşık üç nanometre çapında, 150 bin ila 450 bin trombosit arasında değişen sitoplazmanın yassı parçalarıdır. Bu sayının eksikliği, farklı bölgelerde kanamaya neden olabilir. Vücudun boyutlarına göre küçükten büyüğe değişir ve rengi kırmızı, mavi ve mor arasında değişir.

Trombosit Fonksiyonu

Kan plateletleri kemik iliğinde üretilir ve kanama ya da yara meydana geldiğinde kan pıhtılaşmasına katkıda bulunur. Bu işlem kan proteininin (fibrinojen) kan trombositlerinin daha sert bir maddeye (fibrin) dönüştürülmesiyle yapılır.

Cildin Kan Trombosit Eksikliği

Kan trombositlerinin yokluğu otoimmün bir bozukluktan kaynaklanır. Bu dengesizlik solunum yolu enfeksiyonları, su sarılığı veya viral aşılamadan kaynaklanır ve bazı hastalıklar kemik iliğini inhibe ederek trombositlerin sayısında bir azalmaya neden olur: Lösemi, gebelikteki enfeksiyonlar ve bu enfeksiyonların hamilelik sırasında fetusa bulaşması, bazı ilaç türleri, kemoterapiye veya radyasyona maruz kalma ve genetik faktörler trombosit yetersizliği riskinde önemli bir rol oynar.

Hipoproteineminin Tedavisi

Kan damarlarının duvarlarını güçlendiren ve antikorların salgılanmasını engelleyen trombosit korozyonu, kortizonu önlemek için ilaçlar kullanılır. Ciddi vakalarda, doktor, ökaryotik hücrelerin bir kaynağı olduğu için dalağı çıkarmak zorunda kalmaktadır: Kan trombositleri daha sonra hastaya aşağıdaki gibi aktarılmaktadır: Kan trombosit bağışı, kan alımını gerçekleştiren ve daha sonra trombositleri izole eden, vücuda tekrar kan sağlayan bir tıbbi cihaz aracılığıyla. Sağlıklı bir kişi bir seferde iki yüz ila dört yüz ml bağış yapabilir ve bağış süreci bir saat sürer. Vücut bu eksikliği sekiz ila on gün içinde telafi edebilir ve bağışçı iki haftaya kadar tekrar bağış yapabilir.

Kanın Diğer Ana Bileşenlerinin İşlevi

Kırmızı Kan Hücreleri: Hemoglobin, kanı kırmızı yapar ve oksijen aracılığıyla akciğerlerden vücudun tüm bölümlerine aktarılır ve karbon dioksit ile değiştirilir. Bu hücreler kandaki hemoglobini muhafaza eder ve safra biçimine geçmesini önler.

Beyaz Kan Hücreleri: Vücudu yabancı cisimlerden korur.

Plazma: Tuzları, besinleri ve mineralleri vücudun her yerine taşır.

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın