TIRNAK ÇİZGİLERİ HANGİ HASTALIĞIN HABERCİSİ

Vücudun normal işleyişini bozan bazı rahatsızlıkların belirti verdiği bir vücut bölümü de tınaklardır. Öyle ki ; ruhsal krizler ve operasyonların (aradan beş aydan fazla bir süreye geçmemek şartıyla) tırnaklarda kendini belli eden uyarı işaretleri oluşturduğu kabul edilmiştir.

Tırnakların Kırılması: Trioid bezlerinin görevlerini gerektiği şekilde yapmaması veya protein eksikliği tırnakların kırılmasına neden olabilir. Tırnakların Rengi Beyazlaşırsa: Tırnakların rengi birden beyazlaşırsa bu beyazlık böbrek veya karaciğer rahatsızlıklarından ileri gelebilir.

Enine Yarıklar : Çok belirgin yarık şeklindeki çizgiler bağırsak enfeksiyonuna ve ağır enfeksiyonlara işaret eder.

Saat Camı Şeklinde Tırnaklar (Dışarı doğru bombeli tırnaklar) : Çoğu zaman kalp ve dolaşım rahatsızlıklarından veya akciğerlerdeki bir hastalıktan ileri gelir.

Kaşık Şeklindeki Tırnaklar (içe doğru bükülmüş tırnaklar) : Mide bağırsak rahatsızlıklarına, kansızlığa veya demir eksikliğine işaret eder.

El tırnakları kırılan, rengi değişen veya çizgiler meydana gelen el tırnakları vücutta bir şeylerin yolunda gitmediğini kesin işaretidir nokta kırılan tırnaklar tiroid bezinde bir bozukluk olduğuna veya vücutta mineral ve protein eksikliğine işaret ederler. Tırnakların birden sararmasının sebebi sedef hastalığı başlangıcı olabilir.

Tırnaktaki uzunlamasına çizgiler pankreasta, eklemlerde veya ince bağırsakta iltihap olabileceğini gösterir. Enlemesine çizgiler ruhsal sıkıntının veya bağırsak enfeksiyonun işareti olabilir. El tırnakları sağlığın önemli göstergelerindendir.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın