Time’da Kapak Olan Türkler

Tıme dergisi dünyaca ünlü ve saygın dergilerden olup 1923’ten itibaren 10 tane Türk‘e kapaklarında yer vermişlerdir. Şimdi yer vermiş olduğu Türklere kısaca bakalım:

1. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 24 MART 1923

Dergi Atatürk‘ün söylemiş olduğu bir sözü yayınlayarak tanıtmıştır. ‘Türk nerede kendisinin efendisidir? deyimine her zamanki’ cehennemde’ yanıtı yerine, ‘Türkiye’de’ yanıtını veren Mustafa Kemal‘e dergi bu şekilde kapaklarında yer vermiştir.

2.MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 21 ŞUBAT 1927

Atatürk‘ün yapmış olduğu inkılaplar ve modernleşme çalışmaları bütün dünyada yankı bulması ile birlikte, Tıme dergisi buna kayıtsız kalmayıp, Atatürk‘ü henüz 4 yıl geçmesine rağmen ikinci kez kapak konusu olarak ele almıştır.

3.İSMET İNÖNÜ 19 MAYIS 1941

Tıme dergisi varsayıma dayanarak bir türkü yani Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü Kurtuluş Savaşının 22. yıl dönümüne denk gelen tarihte dergisine kapak yapmıştır. Varsayımda bulunan şey ise Nazi ordusu Türkiye‘ye savaş açacak düşüncesidir. Ancak derginin yapmış olduğu varsayım boşa çıkmış Alman Nazi Ordusu Türkiye‘ye değil Rusya’ya savaş açma düşüncesindedir.

4.ŞÜKRÜ SARAÇOĞLU 12 TEMMUZ 1943

Bir diğer kapağına almış olduğu isim Şükrü Saraçoğlu. Şükrü Saraçoğlu‘nu alma nedeni, dünya güçlerinden hangisini tercih edeceğini merak etmesinden dolayıdır. Nazi Almanya’sını mı? SSCB’yi mi? yoksa ABD ‘yi mi? seçecek düşüncesiyle, Başbakan Şükrü Saraçoğlu‘nu kapak konusu olarak ele alıp yayınlamıştır.

5.ADNAN MENDERES 3 ŞUBAT 1958


‘Türkiye’nin başkanı Menderes’ başlığıyla tanıtan dergi, Menderes’in Türkiye‘nin bugünkü şeklini almakta çok önemli rol oynadığını belirtmiş. Türkiye’ye moderin, güzel şeyler getirmiş ve iyi bir politikacı olduğundan söz etmiştir.

6.KENAN EVREN 29 EYLÜL 1980

80 darbesi ile birlikte Tıme dergisi bir Türkü yani Kenan Evren‘in darbe yapmasından dolayı kapak konusu olarak ele almıştır. “Türkiye’yi bir arada tutuyor” başlığını atmış olan dergi tüm dünyayı ilgilendiren darbe konusundan söz etmiştir. Ancak sonrasında dergi bu kapak resmini arşivinden çıkarmış. Bu kapak da yayınlamış olduğu da bir Türk‘ün dergiyi saklaması ile ortaya çıkmıştır.

7.MEHMET ALİ AĞCA 9 OCAK 19

Papa’ya düzenlemiş olduğu suikastla tüm dünyanın konuştuğu Mehmet Ali Ağca‘ya kapağında yer vermiştir. Daha sonra Papa’nın Ağca‘yı affetmesi konusunu ele alan kapakta Papa ve Ağca‘nın resimleri bulunmaktadır.

8.NAİM SÜLEYMANOĞLU

Seul olimpiyatlarında ki şampiyonluk başarısı sonucu, dergi ‘Herkes Kazanıyor’ başlığıyla bir Türkü yani Naim Süleymanoğlunu kapak konusu olarak ele almıştır. Uluslararası kazanmış olduğu ödüller den dolayı kapak olmuştur.

9. MİNE KARAKAŞ 12 TEMMUZ 2007

Türban sorunu yaşayan milyonlarca kişiden biri olan Mine Karakaşı dergi türban sorunundan dolayı kapak olarak ele aldı.

10.MEHMET ÖZ 13 HAZİRAN 2011

Cep telefonlarının güvenli olup olmadığını soran, kanser tedavisinde yeni yöntemlerden bahseden, ABD kanallarının birisin de sağlık programı yapan, Dr. Mehmet Öz bu şekilde Tıme dergisine kapak oldu.

11.RECEP TAYYİP ERDOĞAN 17 KASIM 2011

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan “Erdoğan’ın yolu” başlığını kullanarak bahsetti ve Tayyip Erdoğan’ı “Bölgesel güç Türkiye’nin Arap baharına ilham kaynağı olan lideri” diyerek ilan etti. 

12.RECEP TAYYİP ERDOĞAN 14 MAYIS 2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile birlikte kapağına taşıyan TIME, “Güçlü Adamların Yükselişi” başlığını attı. Erdoğan, Atatürk’ten sonra, 2.kez TİME Dergisine kapak olan bir Türk oldu.

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın