The Guardian 21.Yüzyılın En İyi 100 Kitabını Listeledi

The Guardian gazetesi son dönemde peş peşe yayınladığı “en iyi 100” listeleriyle gündem yaratıyor. 21. yüzyılın filmlerini, dizilerini ve oyunlarını seçen gazete son olarak edebiyat dünyasının en iyi kitaplarına dair iddialı bir liste hazırladı. Listede herhangi bir Türk yazarının olmaması dikkat çekiyor.

En iyi 100 kitap listenin ilk sırasında Man Booker ödülü de kazandığı Kurtlar Hanedanı romanıyla İngiliz Hilary Mantel yer alıyor. The Guardian’ın hazırladığı mutlaka okunması gereken kitaplar listesinin ikinci sırada ise Pulitzer ödüllü Amerikan yazar Marilynne Robinson var. Robinson listeye Türkçeye de çevrilen Gilead kitabıyla girmiş. Rus yazar Svetlana Aleksiyevig,  Secondhand Time (Kızıl İnsanın Sonu) ile üçüncü sırada. Kazuo Ishiguro, Never Let Me Go (Beni Asla Birakma) ile dördüncü, W.G. Sebald ölmeden önce yazdığı son eseri Austerlitz ile beşinci, yarattığı dedektif karakterleri televizyona da uyarlanan Kate Atkinson, Life After Life ile yirminci, Homo Sapiens ile tüm dünyada çok satan Yuval Noah Harari yirmi birinci, İngiliz edebiyatının dünyaca ünlü isimlerinden Zadie Smith,  White Teeth (İnci Gibi Dişler) ile 39., Türk okurların çok sevdiği lan McEwan ise Atonement (Kefalet) isimli kitapla ile 41. sırada.

Korku edebiyatının usta ismi Stephen King ise listede altmış dördüncü sırada ve bir kurgu dışı On Writing (Yazma Sanatı) eseriyle karşımıza çıkıyor. Son dönemlerde aldığı ödüllerle dikkat çeken N.K. Jemisin The Fifth Season ile 78. sirada. J.K. Rowling’i Harry Potter and the Goblet of Fire (Harry Potter ve Ateş Kadehi) ile alt sıralarda 97. basamakta görüyoruz.

Listede David Mitchell (9.), Chimamanda Ngozi Adichie (IO.), Philip Roth (12.), Karl Ove Knausgaard (29.) Sally Rooney (25.), Colson Whitehead (30.), Julian Barnes (45.), Margaret Atwood (50.), John le Carre (68), Javier Marias (69), Yuri Herrera (77), Neil Gaiman (82) dikkat çeken diğer isimler.


Bir cevap yazın