Teyemmüm Nedir? Teyemmüm Nasıl Alınır?

Teyemmüm Nedir?

Teyemmüm

Toprak veya toprak türü temiz bir madde kullanılarak ellerin, yüzün ve kolların mesh edilmesi şeklinde teyemmüm, zorunlu durumlarda abdest ve guslün yerine geçen itibarî/simgesel bir temizliktir.

Allah Teâlâ kullarını temizlemek, onlar için nimetini tamamlamak ve onların şükretmesini sağlamak maksadıyla, kullarını teyemmüm kolaylığını getirdiğini şu şekilde belirtmektedir:

"Eğer hasta veya yolcu iseniz veya def-i hacetten gelmişseniz yahut kadınlara münasebette bulunmuş olup da su bulamamışsanız temiz toprağa teyemmüm edin, ondan yüzlerinize ve ellerinize mesh edin."
Mâide, 5/6,

"Allah size güçlük çıkarmak istemez fakat şükredersiniz diye sizi temizleyip arındırmak ve size olan nimetlerini tamama erdirmek ister."

Nisâ, 4/43

 

Teyemmüm Nasıl Alınır:

• İlk başta Teyemmüme niyet edilir.

• Besmele çekilir.

• Parmakların arası açık şekilde eller temiz bir toprak veya toprak cinsinden (tuğla, kiremit v.b) bir madde üzerine sürülür.

• Eller çırpılarak ellerdeki fazla tozlar silkelenir.

• İki el, her tarafını kaplayacak şekilde yüze sürülür.

• Eller ikinci kere toprağa sürülür, eldeki fazla toz silkelenir.

• Sol el ile dirseğe kadar sağ kol sıvazlanır. Sağ el ile de sol kol aynı şekilde meshedilir.

Teyemmüm Farzı

Teyemmüm farzı kaçtır:

Teyemmümün farzı ikidir.

1- Niyet etmek. Ne maksatla teyemmüm yapılacaksa ona niyet edilir.

2- Elleri temiz bir toprağa veya toprak cinsinden bir şeye vurup, ilk vuruşta yüzü, ikinci vuruşta da kolları meshetmek.

Beden temizliğinin ötesinde manevî bir arınma yöntemi olan teyemmümün yapılışını Allah Resûlü,

"(Teyemmüm) eller için (bir vuruş) ve yüz için bir vuruştur"

şeklinde tarif etmiştir. Böylece teyemmüm, ister abdest isterse boy abdesti niyetiyle olsun, elleri -avuç içi toprağa gelecek şekilde-temiz toprağa dokundurup yüzü meshetmek, sonra bir kez daha dokundurup kolları dirseklerle beraber meshetmekten ibarettir.

Abdest ve guslü bozan şeyler yanında, kullanılabilir su bulmak da, teyemmümü bozmaktadır. Teyemmümü gerekli kılan şartların uzaması durumunda abdest ya da gusül niyetiyle teyemmüme devam edilir. Nitekim Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur:

"Temiz toprak, on sene boyunca su bulamasa bile Müslüman'ın abdest suyu (mesabesinde) olur."

Allah Resûlü'nün ve ashâbının gerekli gördükleri durumlarda teyemmüm yapmayı tercih ettikleri bilinmektedir.

Sahâbilerden Ammâr b. Yâsir'in gittiği bir sefer sırasında gusletmesi gerekmiş, ancak su bulamayınca o da toprakta yuvarlanmış ve sonrasında namaz kılmıştı. Bu durumu Peygamberimiz (sav) sadece elleriyle (toprağa vurup yüzünü ve kollarını meshederek) teyemmüm etmesinin yeterli olacağını söylemişti.

Selam ve Dua ile Kalın...

 

Bir cevap yazın