Tevbe Namazı, Tevbe Namazı Duası, Tevbe Namazı Nasıl Kılınır?

Tevbe Namazı

Tevbe Namazı Nasıl Kılınır:

Tevbe Namazı Hadis:

Günahtan tevbe hususunda da Efendimiz nafile namazı tavsiye ederek,

"Günah işleyen bir Müslüman abdest alıp iki rekât namaz kılarak Allah'tan bağışlanma dilerse Allah onu mutlaka affeder."

Tevbe Namazı Duası

Tevbe namazı nasıl kılınır ve duası;

Buyurmuş ve arkasından şu âyetleri okumuştur:

Eûzubillahimineşşeytanirrâcîm

Bismillahirrahmanirrahîm

Âl-i İmrân Sûresi 135. Ayet

Arapça Okunuşu

وَالَّذ۪ينَ اِذَا فَعَلُوا فَاحِشَةً اَوْ ظَلَمُٓوا اَنْفُسَهُمْ ذَكَرُوا اللّٰهَ فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْۖ وَمَنْ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ اِلَّا اللّٰهُۖ وَلَمْ يُصِرُّوا عَلٰى مَا فَعَلُوا وَهُمْ يَعْلَمُو

Âl-i İmrân- (١٣٥)

Âl-i İmrân Sûresi 135. Ayet

Türkçe - Meâli

"Yine onlar ki, bir kötülük yaptıkların da ya da kendilerine zulmettiklerinde Allah'ı hatırlayıp günahlarından dolayı hemen tevbe/istiğfar ederler. Zaten günahları Allah'tan başka kim bağışlayabilir ki! Bir de onlar, işledikleri kötülüklerde, bile bile ısrar etmezler."
Âl-i İmrân, 3/ 135

Nisa Sûresi 110. Ayet

Arapça Okunuşu

وَمَنْ يَعْمَلْ سُٓوءاً اَوْ يَظْلِمْ نَفْسَهُ ثُمَّ يَسْتَغْفِرِ اللّٰهَ يَجِدِ اللّٰهَ غَفُوراً رَح۪يماً

Nisa-(١١٠)

Nisâ Sûresi 110. Ayet Türkçe -Meâli

"Kim ki bir kötülük yapar yahut nefsine zulmeder de sonra Allah'tan mağfiret dilerse, Allah'ı çok bağışlayıcı ve merhamet edici bulacaktır."
Nisâ, 4/110; HM47 İbn Hanbel, 1, 9

Tevbe İstiğfar Duası için tıklayınız

Tevbe Namazı Anlamı

Âl-i İmrân Sûresi 135. Âyet Tefsiri

Bir kötülük veya kendilerine zulmetme mânasında bir günah işlediklerinde hemen Allah'ı anar ve günahlarına tövbe ederler, yaptıklarında ısrar etmezler. Âyette geçen fâhişe kelimesi çirkin ve iğrenç iş veya söz anlamına gelir.

Özel olarak "zina" anlamında kullanılmaktadır; nefse zulmetmek ise herhangi bir günah işlemek demektir. Bu günahların başında Allah'a ortak koşmak (şirk) gelmektedir. Bununla birlikte fâhişe başkasına karşı işlenen günah, nefse zulmetmek ise kişinin kendisini ilgilendiren ve başkasıyla ilgisi olmayan günah olarak yorumlandığı gibi (Elmalılı, II, 1177), fâhişe "büyük günahlar" diğeri ise "küçük günahlar" olarak da yorumlanmıştır. (Şevkânî, I, 424-425).

Yarattığı insanın iyi hasletlerini ve zaaflarını çok iyi bilen yüce Allah, şefkat ve merhametinin gereği olarak günahkâr bir mümini- büyük günah dahi işlese-müminlerin safindan çıkarmadığı gibi, Allah'ın huzurunda hesap vereceği düşünerek yaptığına pişman olan, tövbe eden kimseyi de cennete girecek takvâ sahiplerinin safından ayırmamıştır.

Takvadan kaynaklanan hasletleri taşıyanlar ve gereğini yerine getirenler Allah katında sevilen kimselerdir. Allah âhirette onların mükâfatını verecektir.

Tevbe İstiğfar Duası

Resûlullah (sav) şöyle buyurdu:

Her kim, ‘estağfirullâh’ellezî lâ ilâhe illâ hû, el-Hayye’l-gayyume ve etûbu ileyh: kendisinden başka ilâh bulunmayan, ebedî hayatla daima diri olan, her şeyin, varlığı kendisine bağlı olup kâinatı yöneten Allah’tan, beni bağışlanmasını diler ve günahlarıma tövbe ederim’ diye yalvarırsa, savaştan kaçmış bile olsa, günahları bağışlanır.

Kaynak: Hadislerle İslam-Kuran Yolu Türkçe Meâl ve Tefsir

 

Bir cevap yazın