Teselli verecek filmler, diziler ve kitaplar

Babaların bildiği bir şey var. Mesela, Orhan Gencebay "Bir teselli ver" şarkısını elbette ki boşa okumamış. Çünkü teselli etme/olma arzusu insanlığın varoluşuna kadar uzanıyor. Eski dönemlerde üzücü bir olay karşısında insanlar birbirlerini nasıl teselli ediyorlardı; pek bilinmez ama mutlaka o dönemlerde de "takma düzelir be kanka" diyerek moral aşıladığını düşünen iyi niyetli ama beceriksiz arkadaşlar kesinlikle vardır. 🙂 Ancak çağlar değiştikçe mezkûr arkadaşlar değişmese de değişen sanat anlayışı insanların kendini iyi hissetmek için yaptığı şeyleri de değiştirdi ya da çeşitlendirdi. Ve bu insanlık tarihi kadar eski çaba kendisini şarkılar, kitaplar, filmlerle ortaya koydu. İşte biz bu yazımızda zor zamanlarda size kendinizi iyi hissettirecek, moral verecek kitaplar, filmler listesi hazırladık.

Pozitif Hissetmenizi Sağlayacak Filmler

 •  Hayat Güzeldir

1997 yapımı Hayat Güzeldir filminin yönetmeni Roberto Benigni, ayrıca filmin başrolünü de üstleniyor. Hayat Güzeldir sevdiklerimizin kaybı, haksızlık ve zorlu hayat koşullarına rağmen yaşam sevincimizi içimizde diri tutmamıza rehber oluyor.

 • Chef (Şef)

Chef, Jon Favreau'nun yönettiği ve oynadığı 2014 yapımı Amerikan filmidir. Komedi-drama türünde bir film olan Chef'in yönetmeni Favreau, filmde bir gıda eleştirmeni ile yaptığı bir tartışmadan sonra işten kovulur ve küçük oğluyla bir yemek kamyonu işletmek için harekete geçer. Baştan söyleyelim bu filmi izlerken bol bol açlık hissedeceksiniz. İster istemez kendinizi bir şeyler yerken bulabilirsiniz.

 • It’s Kind of Funny Story (Komik Bir Hikaye)

Türkçeye, "Komik Bir Hikâye" isminiyle çevrilen 2010 yapımı komedi filmi. Başrollerinde Emma Roberts, Keir Gilchrist ve Zacg Galifianakis oynuyor. Keir Gilchrist ağır depresyon geçiren biridir. Bu durum ailesi tarafından onun bir psikiyatri hastanesine yatırılmasına sebep olur. Orada başka insanlarla tanışır ve hayatına yeni bir başlangıç yapar.

 • The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme)

Yönetmenliğini Gabriele Muccino'nun yaptığı, başrolünde Will Smith'in oynadığı ve bu oyunculuğu ile Ocsar kazandığı film. Aynı isimli kitaptan uyarlanan film hayatını değiştiren profesyonel bir kariyere başlamaya hazırlanan bir babanın eşi tarafından terk edilmesi ve oğlunun velayetini alarak zorlu bir hayata başlamasını konu alır.

 • Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü)

Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü), yönetmenliğini Harold Ramis'in yaptığı 1993 yılında gösterime girmiş bir komedi filmidir. Bill Murray’in parmak ısırtan oyunculuğunu izlediğimiz film, bilimkurgunun en çok sevdiği zaman konusunu işler. Bir hava durumu spikeri olan Phil Connors, bir kasabadaki geleneksel Groundhog Day şenliklerinî görüntülemek için gider. Ancak kasabada geçirdiği her günün aynı olduğunu fark eder .Phil, o gün olacak her şeyi bildiği için bunun avantajlarını kullanmayı zamanla öğrenir. Tabii hayatının kadınını elde edebilmesi için daha çok çalışması gerekir.

 • Forrest Gump 

Bu filmi bilmeyen yoktur. Oscar dahil bir çok ödülleri toplayan film, öğrenme güçlüğü yaşayan ancak atletik olarak inanılmaz yeteneklere sahip Forrest Gump'ın hayatını konu alır. İzlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

 • Can Dostum / The Intouchables

Can Dostum, geçirdiği bir yamaç paraşütü kazası sonrası boyundan aşağısı felçli bir adamın ve ona bakıcılık yapan gencin hikayesini anlatıyor. Filmi yönetmen koltuğunda Olivier Nakache ve Eric Toledano var. Komedi - Drama türündeki bu eserin başrollerinde ise François Cluzet ile Omar Sy oynamalta. Film, mutlaka izlemenmesi gereken filmler listesinde yerini alıyor. Biz de iyi hissettiren filmler listemizde kendisine yer veriyoruz bu Fransız yapımı filme.

Moral Verecek Diziler

 • How I Met Your Mother

Belki bugüne çok kez izlediniz. Ancak, How l Met Your Mother'ı morale ihtiyacınız olan zamanlarda tekrar izleyebilirsiniz. Yüzünüzde ufak da olsa bir tebessüm oluşturacak keyifli hissetmenizi sağlayacaktır. Dizi, 2030 yılında, Ted Mosby'nin çocuklarına anneleri ile nasıl tanıştığını anlatmasıyla başlar. Ted çocuklarına "Size annenizle nasıl tanıştığımı anlatacağım." der ve dizi 2005 yılına geçmişe döner. Ve komik olaylar gerçekleşmeye başlar. İyi seyirler.

 • Friends

Sitcom türündeki Amerikan yapımı bir dizidir. Dizi 10 sezon sürmüştür. 94'te başlayıp 2004'te biten bu dizi adeta eski bir dost gibidir. 6 arkadaşın hayatını anlatan bu komedi dizisi morale ihtiyacınız olduğu anlarda size moral aşılayacaktır.

 • The Big Bang Theory

Güzel ve seksi bir kız olan Penny ve yeni taşındığı apartmanında yan komşuları olan iki tam anlamıyla inek diye tabir edilen iki genç fizikçi arasındaki komik yer yer absürt çokça bilimsel olaylar anlatılıyor.

İyi Hissettiren Kitaplar

 • Judith Malika Libermanln kaleme aldığı "Masallarla Yola Çık" ve "Masal Terapi" kitaplarında anlatılan masallarla size iyi gelecek bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Masallardaki metaforlar iç dünyanızdaki bilinmeyen yönlere temas ederek kendinizi tanımanızı ve moral bulmanızı sağlayacaktır.
 • Alain de Botton'un kurgusal olmayan Felsefenin Tesellisi kitabı da moral veren kitaplar arasında.
 • Çocuklar için de yol gösterici mutlu hissettiren kitaplar için ise yazar Tove Jansson'un "Künüf'ü Kim Teselli Edecek?" kitabı tavsiye edilebilir. Künüf'ü Kim Teselli Edecek konusu, yalnız ve çekingen bir çocuk olan Künüf'ün kendini teselli edecek biriniararken karşısına yardıma ihtiyacı olan bir arkadaş çıkmasıyla değişen hayatını ele alıyor. Çocuklara ilham verecek kitaplar arasında ilk sıralara koyabiliriz. Bunun dışında Antoine de Saint-Exupery kaleme aldığı dünyada en çok okunan kitaplar arasında olan Küçük Prens hem büyükler hem de küçükler için önerilebilir.

2 Yorum

 1. Güzel bir liste. Ben de iyi hissetirecek filmler listesine bir ekleme yapmak isterim. "After Life". Karisini kaybetmis bir adamin hayati tiye alarak yasamasini anlatiyor.

 2. Bazen teselliye o kadar çok ihtiyacımız oluyor ki, yanımızda dertleşeceğimiz birilerini de bulamayınca teselliyi kitaplarda, dizilerde, filmlerde arıyoruz. Bu liste, işte böyle durumda olanlara yardımcı olacak nitelikte.

Bir cevap yazın