Tereyağı ve Tereyağın Faydaları Nelerdir? Tereyağı Nasıl Yapılır?

Tereyağı

Tereyağ süt ya da kremanın çırpılmasıyla, elde edilen sarı ya da beyaz renkli katı yağ.

Tereyağ yoğurdun yayıklarda çalkalanmasıyla elde edilen beyaz ya da sarı renkli katı yağ.

Tereyağın Faydaları Nelerdir?

Tereyağı Faydaları

Tereyağı kimyasal açıdan yağ kürecikleri, su ve inorganik tuzlardan oluşan bir çeşit emülsiyondur. Yüksek enerjili bir besin olan tereyağının 100 gramında yaklaşık 715 kalori bulunur. Bileşimindeki yüzde 80'i aşkın miktarda yağ, az miktarda da protein yer alır. Ayrıca A ve D vitaminiyle kalsiyum ve fosfor minerallerini de içerir.

Tereyağın rengini karoten ve öbür bazı yağda çözülebilen pigmentler verir. Çok eskiden beri yemeklik ve kahvaltılık yağ olarak kullanılan tereyağ soğukta ve karanlık yerde saklanmalıdır. Yoksa ekşiyip bozulur ve acılaşır. Bu yüzden de tereyağına genellikle koruyucu olarak tuz katılır.

Tereyağı Nasıl Yapılır?

Yayık Tereyağı Nasıl Yapılır?

Tereyağı, çiğ süt iyice kaynatıldıktan sonra, biraz ılımaya bırakılır ve süt parmağını yakacak dereceye geldiğinde 4-5 kg'luk bir tencerenin içerisine birkaç kaşık yoğurt eklenir ve karıştırılır. Tencerenin kapağı kapatılır ve üstü bir bez ile örtülür. Yaklaşık olarak 3-4 saat sonrasında süt uyur ve yoğurt olur. Sonra bu yoğurtlar böyle çokça mayalandırılıp yoğurt olduktan sonra yayıklara yoğurtlar boşaltılır ve yayıkta iyice çalkalanır. İyice çalkaninca ayran kıvamında artık yavaş yavaş tereyağına dönüşür. Sonra bu yayıktan tereyağ bir el yardımı ile toparlanır ve çeşmenin altında ayranı gitsin diye iyice yıkanır. Daha sonrasında bir kabın içerisine alınarak, buzdolabında tereyağlar muhafaza edilir. Sonra halka ve pazarlarda satışa çıkartılır.

Tereyağ

Tereyağı en sağlıklı olan yağlardan birisidir. Doğal tereyağı tüketerek sağlıklı olun, sağlıklı yaşayın...

Sağlıklı Yaşayın...

Sağlıcakla Kalın...

 

Bir cevap yazın