Terebentin Nedir? Terebentin Esansı ve Çam Terebentin Yağı Faydaları Nelerdir?

Terebentin Nedir?

Terebentin, Çamsakızı ya da terementi olarak da bilinir, başta çam olmak üzere iğneyapraklı ağaçların gövdesinde açılan yarıklardan sızan reçinemsi maddelere verilen ad. Reçinelerin uçucu yağların içinde dağılmasıyla oluşan terebentinler bal kıvamında, soluk sarı ya da yeşilimsi renkli, özgün kokulu ve acı lezzetli ağdalı sıvılardır. Havada bekletildiklerinde katılaşır, damıtıldıklarında ise katı bir reçineye (kolofan) ve uçucu bir sıvı maddeye (terebentin esansı ya da neft) ayrılırlar.

Başlıca boya, vernik ve kâğıt sanayisinde kullanılan terebentinden solunum ve idrar yolları antiseptiği olarak da yararlanılır.

Terebentin Esansı

Terebentin esansı, Neft ya da Neftyağı olarak da bilinir, çam ağaçlarının sızan terebentinin damıtılmasıyla elde edilen, renksiz ya da açık sarı renkli, kolayca alavlenebilen, keskin kokulu ve yakıcı lezzetli yağsı sıvı.

Başlıca boya, vernik, mum ve cila sanayisinde inceltici ya da çözücü olarak kullanılan terebentin esansından ayrıca yapay reçineler, böcek ilaçları, yağ katkı maddeleri ile yapay çam yağı ve kâfur gibi kimyasal maddelerin üretiminde hammadde olarak da yararlanılır. Çeşitli terpenlerin karışımından oluşan terebentin esansının başlıca bileşeni pinendir. Terebentin esansı havada uzun süre kaldığında sertleşir.

Çam Terebentin Yağı Faydaları Nelerdir?

Çok eskiden beri ilaç olarak da yararlanılan bu madde zatülcenp ve bronşit tedavisinde deriye sürülmüş, burkulmalarda ağrı dindirici olarak kullanılan merhemlerin bileşimine girmiş, veterinerlikte ise solucan düşürücü olarak kullanılmıştır. Tedavi amacıyla kullanımının giderek azaldığı günümüzde ise en çok romatizma ağrılarına karşı kan toplayıcı olarak deriye sürülür.

Günlük yaşamda, kısaca neft olarak adlandırılan bu maddedin yanı sıra ham petrolün damıtılması sırasında elde edilen bazı karışımlara da "neft" denir.

Çam Terebentin Yağı Faydaları

• Solunum yollarındaki tüm rahatsızlıklarda kullanılır.

• Öksürük, balgam söktürücü, astım, soğuk algınlığı gibi durumlarda deriye dıştan sürülür ve aynı zamanda buğsuda yapılır.

• Bronşit tedavisinde deriye sürülerek kullanılır.

• Burkulmalarda burkulan bölgenize dıştan çam terebentin sürülür ağrıyı giderir.

• Romatizma ağrılarında deriye sürülürek kullanılır.

• Eklem ağrılarında, kas gerginliği ve kasların sertliğinde dıştan deriye sürülerek kullanır.

• Saçlardaki kepeklenme için saçlara sürülür.

• Saçlar geç uzuyorsa bunun içinde saçlara sürülür

• Saçları canlandırarak güçlendirir.

• Boğazdaki rahatsızlıklarda boğaza sürelerek kullanılır.

Başlı başına tam bir saç bakımı yağlarından olan çam terebentin saçlara çok iyi gelir.

• Grip ve soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığı sinüzit, nefes darlığı çekenler için bu durumlarda kaynar suyun içerisine birkaç damla suya damlatılır ve buğsuna durulur yani 5-10 dakika kadar bu buğ içe çekilir ve çam terebentin yağınin o keskin kokusu size çok iyi gelecektir.

Çam terebentin yağı antiseptik bir yağdır. Daha sayamadığımız birçok rahatsızlıklarda bilinçli olarak sağlıklı bir şekilde kullanmak gerekir.

Saçlar İçin Çam Terebentin Yağı Maskesi

Dökülen Saçlar İçin Çam Terebentin Yağı Maskesi

Yatmadan önce saçınıza çam terebentin ve badem yağını karıştırarak saçlarınıza
önden arkaya doğru iki elinizle bu karışımı sürün ve bir bone geçirerek yatın ya da saçınızda birkaç saat durduktan sonra boneyi çıkarabilirsiniz. Üç haftaya kadar saçlarınızda daha dökülme olacak bunun nedeni saçınızdaki dökülecek olan saçlarınız dökülür yerine daha canlı ve güçlü saçlar çıkar.

Ayrıca şampuanların içerisine katarak içinde bulunan kimyasal maddelerin zararından çam terebentin yağını kullanarak saçınız için daha faydalı bir hale getirebilirsiniz.

Çam terebentin yağını, eczane, aktar ve lokman hekimlerden son kullanma tarihlerine bakarak almayı unutmayın.

 

Bir cevap yazın