Televizyonu Kim İcat Etti?

Günümüzde bir çok yaşam alanlarımızın olmazsa olmazlarından olan televizyonun icadı, bir dizi insanın çabalarının birleştirilmesiyle elde edilmiştir. Her mucit farklı bir aparatını icat etmiş ve sonrasında birleştirilerek televizyon meydana gelmiş. İcatları yapan mucitlerin bulmuş oldukları icatlara bakalım.

İlk mucidimiz Amerika'da doğan Vladimir Kosma Zworykin 'dir. Modern televizyonun mucidi Westinghouse ile çalışmış ve 1923'te ilk kez vericiyi patentlemiştir.

İkinci mucidimiz ise Philo Taylor Farnsworth 'dur. 1930'da televizyon sinyallerinin iletimi için patent başvurusunda bulunmuştur.

Üçüncü mucit John Logie Baird için birçok kişinin iddiası televizyonun ilk mucidi olabileceği yönünde. Bunun nedeni televizyonun ilk canlı sunumunu 26 Ocak 1926'da renkli olarak yayınlayan ilk kişi olması.

Dördüncü mucit Charles Jenkins, radiovision adlı bir Macanque televizyon sistemini ve 14 Haziran 1923'teki ilk silueti icat etti.

Ve sonuncu mucidimiz ise Charles, ilk televizyon yayınını yapan Virginia Haziran 1925'te Washington'dan Anacosta'ya yaptı.

Bu mucitlerin dışında elektrik mühendisleri 1894'te yayınladıkları bir makalede, görüntüyü elektriksel olarak iletmek için bir yöntem açıkladılar.

Televizyon Türkiye’ye ne zaman geldi?

TRT Ankara Televizyonu 31 Ocak 1968’de test yayınlarına başladı. 14 Ağustos 1966 tarihinde TRT kapalı devre televizyonda eğitim yayınlarını hizmete geçirdi. 16 Ocak 1967’de TBMM Bütçe Komisyonu üyelerine özel kapalı devre televizyon yayını gerçekleştirilirken, 1 Ekim 1967’de de ilk kez Ankara Televizyonu’nun test yayınları başlatıldı.

4 Yorum

  1. Keşke icat edilmeseymiş nerde o eski günler ne güzel sokaklarda akşama kadar oynardık şimdi sokaklarda çocuk bile göremiyoruz

  2. Evde can sıkıntısı için televizyon bire bir, ama yararlı olduğu kadarıyla zararlarınıda göz ardı etmemek gerekir.

Bir cevap yazın