Telefonumu Satarken Güvenlik İçin Neler Yapmalıyım?

Elektronik cihazları yenisiyle değiştirme süresi her geçen gün biraz daha azalıyor. Eskiden çok uzun sürelerde değiştirdiğimiz hatta değiştirmek için bozulmasını beklediğimiz televizyon, bilgisayar ve diğer elektronik eşyaları daha bozulmadan kullanım ömrü dolmadan yenisiyle değiştirmeye başladık. Akıllı telefonlarda bu süre bir sene gibi çok kısa sürelere kadar düştü. Çoğu insan kullandığı telefonun yeni modeli çıktığı zaman eskisini satıp ya da bir yakınına verip hemen yenisini almaya çalışıyor. Bu da akıllı telefonlar açısından önemli bir gizlilik problemini de beraberinde getiriyor. Eski telefonunuzdaki hassas bilgileri yanlış ellere düşmemesi için tamamen silmeniz ve fabrika ayarlarına getirmeniz gerekiyor. Ancak unutmayın, ne kadar silseniz de fabrika ayarlarına getirseniz de eski telefonunuzdaki bilgiler bir şekilde ulaşılabilir olmaya devam edebilir. Örneğin silinen dosyaları kurtarma ya yarayan yazılımlarla geri alınabilir. Telefonunuzu satarken ya da bir başkasına verirken bunu asla unutmayın.

Telefonunuzu silmeden önce yapmanız gereken önemli şeyler şunlar:

1.Telefonunuzdaki tüm verileri yedekleyin
2 .Telefonunuzda ekstra hafıza kartınız varsa çıkarmayı unutmayın
3. Google Authenticator gibi kimlik doğrulama uygulamaları kullanıyorsanız kullandığınız yerlerde devre dışı bırakıp yeni cihazdan etkinleştirmeyi unutmayın.

ANDROİD 

Cihazınız Android 5.0 ve sonrasını kullanıyorsa ve FRP (Factory Reset Protection Fabrika Ayarlarına Sıfırlama korunması) etkinse devre dışı bırakmayı unutmayın. Aksi takdirde telefonunuzu sattığınız ya da verdiğiniz kişi sizin Google hesabınız olmadan telefonu kullanamaz.

Android tabanlı cihazınızı fabrika ayarlarına döndürme adımları:

*Cihazınızın ayarlar uygulamasını açın

*Sistem ardından sıfırla ya da yedekle ve sıfırla seçeneğine dokunun. Gerekirse PIN kodunuzu, desenini veya şifrenizi girin. (bu ayarlar her telefonda aynı olmayabilir ancak benzer bir sürece sahiptir. Kesin adımlar için telefonunuzun kullanım kılavuzuna bakın)

*Fabrika verilerini sıfırla ardından telefonu sıfırla seçeneğine dokunun. Telefonu sıfırla seçeneğine dokunun gerekirse PIN kodunuzu, deseninizi veya şifrenizi girin.

*Cihazınızın dahili depolama alanındaki tüm verileri silmek için her şeyi sil seçeneğine dokunun.

*Cihazınız silindiğinde, yeniden başlatma seçeneğini belirleyin.

Unutmayın, silinen verileri çeşitli dosya kurtarma uygulamalarıyla kurtarılabilir.

İPHONE

İphone'u fabrika ayarlarına döndürmeden önce bir başkasına satacaksanız veya verecekseniz Find My iPhone hizmetini devre dışı bırakmayı unutmayın. Bu işlemi Ayarlar >Adınız >iCloud Find my> iPhone kısmından yapabilirsiniz.

İphone'nunuzu fabrika ayarlarına döndürme adımları:

* iCloud'dan tamamen çıkış yapın. Bu işlemi Ayarlar> Adınız >Çıkış Yap kısmından yapabilirsiniz. Eğer

*iCloud'dan çıkış yapmadan telefonunuzu silerseniz, sildiğiniz veriler iCloud'dan da silinebilir. Buna çok dikkat edin.

*Tüm verileri silmek için Ayarlar >Genel> Sıfırla> Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil kısmına gidin.

Satacağınız veya vereceğiniz iPhone'nin seri numarasını appleid. apple. com adresine girerek Apple hesabınızdan kaldırın.

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın