Teknolojinin Geleceğine Dair 12 Fikir

1) Çok Bilmiş Mobilya  

Fikir: Geleceğin mobilyaları akıllı olacak. Sahibini tanıyıp, ona önerilerde bulunacak.

Senaryo: Evimizdeki oturma grubu bizi tanıyıp bize özel sağlıklı duruş önerilerinde bulunsa.. Yatağımız omurgamızı korusa, televizyonumuz göz ve beyin sağlığımız için en uygun mesafe, ışık ve çözünürlüğü ayarlasa…

Hayal Değil: Bilgisayar çiplerinin ve sensörlerin küçülmesi ve ucuzlaması, eşyalarımızın bir parçası haline gelmesini kolaylaştıracak. İngiltere’de Royal College of Arts tasarım okulunda internete bağlı mobilyalar üzerine çalışmalar yürütülüyor. Ayrıca MIT Media Labs’de bir proje ekibi Ambient Furniture isimli konsept çalışmasında 6 farklı mobilyanın gelecek senaryoları üzerinde çalışıyor.


2) Şehrin Anlık Kararları

Fikir: Geleceğin şehirlerinde vatandaşlar tercihlerini dijital ortamdan gönderecek ve kararlar farklı veri kaynakları ile değerlendirilerek anlık alınabilecek.

Senaryo: Belediye vatandaşların işyerlerine göre toplu taşıma güzergahlarını iyileştirmek için hem onların işyerlerini big data analizi ile tespit etse hem de onlara hangi toplu taşıma aracını kullanmak istediklerini anlık bir anket yaparak sorsa…

Hayal Değil: MIT’de Senseable isimli şehir laboratuvarında üretilen Wikicity konsept projesinde interaktif haritalardan, şehirle ilgili anlık bilgi veren web sitelerine, birçok kaynaktan gelen analiz verisi gerçek zamanlı karar almayı kolaylaştırıyor.

3) Stressiz Trafik

Fikir: Trafikte ulaşım sürelerinin ve öncelikli yol tercihlerinin akıllı teknolojiler yardımıyla belirlenmesi.

Senaryo: Akıllı trafik çözümleriyle insanlar yola çıkmadan önce gideceği yere varış zamanını bilse, araçları kullanma işini de aracın kendisine bırakarak stres ve riskini en aza indirse..

Hayal Değil: Trafik yoğunluğunu öngören büyük veri sistemleri bugün akıllı şehir senaryolarında uygulanmaya başlandı. Gelecekte sensörlerin doğrudan aracı yönlendirmesiyle trafik düzeni otomatik sağlanacak. Amerikan savunma araştırmaları ajansı DARPA’nın düzenlediği kendi kendini kullanan arabalar şehir içi yarışmalarında etabı kazasız tamamlamayı başardı.

4) Her Telden Her Dilden

Fikir: Konuşarak anlaşmak için artık karşımızdakinin dilini bilmek bir ön şart olmayacak.

Senaryo:  Yurdumuzda Türkçe bilmeyen bir çok yabancı yaşıyor. Bu insanlar sağlık ve eğitim hizmetlerini sanki kendi dilinde konuşuyormuş gibi alabilseler..

Hayal Değil: Akıllı gözlükler ve gelecekte internetin kontak lenslere girmesiyle farklı dillerde çeviriler de filmlerdeki altyazılar gibi gerçek zamanlı olacak. Bugün akıllı telefonlarda yer alan sesli çeviri uygulamaları gelecekte lenslerimizle, günlük hayatın doğal bir parçası haline gelecek.

5) Robot Meslekler

Fikir: Gelecekte tekrarlayan işleri içeren meslekleri robotlar yapacak.

Senaryo: Yolda kaldığımızda imdadımıza sanal araç ustaları yetişse. Araç başında bize uygulamalı olarak aracı nasıl tamir edeceğimizi anlatsa.

Hayal değil: Uzaktan robotla müdahale bugün uzay istasyonlardaki arızalar için kullanılırken, otomotiv sektöründe Audi’nin başladığı robot tamir uygulamasında yetkili biri servisteki hareketli ve kameralı bir robot ile vakalara anında destek verebiliyorlar. Gelecekte kendi kendine öğrenen yapay zeka yazılımları ile robotlar farklı vakalarla tecrübe edinebilecek. Hologram ustalar yapay zekalarıyla araç başı eğitim verecek, mekanik robotlar parça değişimlerinde yardımcı olabilecek.

6) Kolay Zordur

Fikir: Robotların hesap yapması kolay olsa da insanlara basit gelen bir çok işi yapamayacak.

Senaryo: Çöp toplamak basit bir iş gibi görünse de ciddi bir görsel algılama  kabiliyeti gerektirir. Çöp toplama işini yine bir insan yönetse ama robotları düşünce gücüyle yönlendirse. Böylelikle bizzat çöpü toplamak zorunda kalmasa.

Hayal değil: Robotik zekaya problemleri çözdürmek işlem gücü ve programlamayla mümkün. Fakat insan beyninin bakarak tanıdığı nesneleri robotun tanıması uzun bir işlemdir. Mesela bir odada duran sandalyeyi önce noktalar ve çizgilerin birleşimi olarak algılıyor, sonra hafızasında kayıtlı binlerce objeyle karşılaştırarak bir sonuca ulaşmaya çalışıyor. Bu konuda CYC isimli çok uluslu oluşum uzun zamandır robotun algılaması istenen kavramları programlıyor, ancak henüz istenen seviyeye ulaşılamadı.

7) Dünya Gözümün Önünde

Fikir: Dün bilgisayardan, bugün akıllı telefondan ulaştığımız bilgilere yarın arayüz kullanmadan erişeceğiz.

Senaryo: Gelecekte haberleri sadece bir göz hareketimizle anında öğrenebilsek…

Hayal Değil: Bilgisayar çipleri küçülmeye devam ediyor. Gelecekte atom boyutuna yaklaşacak. Manchester Üniversitesinde bilim adamları tarafından keşfedilen Grafen gibi yeni organik malzemelerle elektronik cihazlar şeffaf ve esnek hale gelecek. Bu gelişmelerle bugün akıllı telefonumuzun yeteneklerinin gelecekte kontak lenste olması hayal değil.

8) Ofissiz Hayat

Fikir: Her an her yerden bağlanmak sanki gerçekmiş gibi gerçek olacak

Senaryo:  Bulunduğumuz ortamdan sanal gerçeklik gözlüğüyle uzaktaki bir toplantıya katıldık. Toplantıda avatarlarımız görünse ve istediğimiz kıyafeti de seçebilsek…

Hayal Değil: Günümüzde video konferans teknolojileriyle uzaktan toplantı yapmak, hatta telepresence yapan robot avatar satın almak mümkün (Anybots). Fakat kıyafetimiz ve bulunduğumuz ortam toplantı formatına uygun olmayabilir. Sanal gerçeklik ve avatar teknolojileri  toplantı ortamımızı sanal dünyada yeniden yaratabilir, bizi birçok lojistik zahmetten ve masraftan kurtarabilir. Ya da toplantının gerçekleştiği fiziksel mekanda hologramlarımız bizi temsil edebilir, uzaktan yönetilen kameralar ile biz de ortamın hissettirdiklerini yaşayabiliriz.

9) Takılabilir, Giyilebilir, Sürülebilir

Fikir: Günlük kıyafetlerimiz ve aksesuarlarımız internete bağlanıp durumlarını bize anlık iletecek.

Senaryo: İçinde bilgisayar çipi olan akıllı ruj; sağlık durumumuzu kontrol eden tişört, iletişim ve komutlarımıza yardımcı olan yüzükler ve bileklikler. Hepsi gelecekte akıllı telefonumuzun yapabildikleri ve daha fazlasını bize sunmaya aday.

Hayal Değil: Giyilebilir teknolojiler tişört, kolye, yüzük gibi örneklerle hayatımıza girmeye başladı. AIQ isimli firmanın ürettiği BioMan sağlık tişörtü giyen kişinin nabzını, nefes alma hızını ve ateşini ölçebiliyor. Fin isimli akıllı yüzük ise elimizi hayatın uzaktan kumandası gibi kullanmamızı sağlıyor.

10) Aklınla Bin Yaşa

Fikir: Düşünce gücümüzle işlerimizi uzaktan halledebileceğiz.

Senaryo: Yetişemediğimiz bazı servis işlerini uzaktayken bile robotumuza yaptırabilsek.

Hayal Değil: Tıpta sinir sistemi ve beyin dalgalarının aktivitesini ölçmek için kullanılan EEG teknolojisiyle odaklanılan işi bilgisayara yaptırmak mümkün. ABD’de Brown üniversitesinde yapılan bir çalışmada felçli bir hasta beyniyle yönettiği robot kolla kendi kendine yemek yemeği başardı. Buna imkan veren beyin-makine arayüzünün günlük hayatta kullanım alanı bulmasıyla gelecekte birçok işimizi robotlara yaptırabileceğiz.

11) Topraksız Tarım

Fikir: Tarım arazilerinin azalmasıyla şehirlerde yeni tarım çözümleri oluşturulacak.

Senaryo: Bina terasları ve şehirlerde bulunan kısıtlı düzlükler topraksız tarım çözümleri için değerlendirilse…

Hayal değil: Tarım alanlarını genişletmek ve verimini artırmak için dünyada şehirleşmenin yoğun olduğu ülkeler çeşitli çözümler üzerinde çalışıyor. Bina teraslarına yalıtım üzerine toprak serilerek oluşturulan yüksek tarlalar, dikey tarım adı verilen çok katlı tarım binaları, hydroponics adı verilen su ve minerallerle yapılan topraksız tarım alternatifler arasında…

12) Halden Anlayan Bilgisayar

Fikir: Bilgisayarlar gelecekte bir arayüz üzerinden verdiğimiz komutları beklemeyecek.

Senaryo: Bilgisayarlar insanın hareketlerinden, mimiklerinden, duruşundan  durumunu anlayacak, o anki beklentimize komutlarımızı beklemeden ihtiyacımıza cevap verecek.

Hayal Değil: İnsanın yorgun, üzgün, heyecanlı sevinçli gibi duygusal halleri çoğu zaman ses tonu, vücut duruşu ve mimiklerinden belli olur. Cambridge üniversitesinde yapılan çalışmalarda bilgisayarın sensörlerle insanın durumunu anlamasında %70in üzerinde başarı sağlandı. Gelecekte bilgisayarlar sadece birer makina değil, bize yardımcı olan arkadaşımız olabilir.


 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın