Teknolojide Sıçrama Yapacak İcat: BOROFEN

21. Yüzyılda insanlık adına dev bir teknoloji sıçraması yapabilecek olan Grafen daha henüz tam piyasaya çıkmamışken, Çinli bilim insanları Grafen'e daha güçlü bir alternatif olarak Bor mineralinden Borofen üretti. Grafen'den daha güçlü ve hızlı iletken özelliğiyle dikkat çekiyor.

Üstelik arabadan, uçağa, televizyondan, telefona kadar tüm alanlarda kullanılabiliyor. 30 saniyede arabanızın elektrikli yakıt bataryasının ful dolduğunu düşünün... Ya da telefonunuzu 5 saniyede şarj edip, 1 hafta kullandığınızı düşünün... Veya televizyonunuzu tatile giderken katlayıp valizinize koyduğunuzu düşünün...

Yüksek elektrik tutarak daha hızlı şarj olma imkanı veren Grafen maddesi, üretimi çok zor ve pahalı.

Üretiminde yüksek teknolojiye gereksinim duyduğu için 20. Yüzyıldan beri üzerinde çalışılan bir madde ve daha henüz 2016'da nihai ürün haline getirilebilmişti. Samsung da bu teknolojiyi satın almıştı. Tabii Samsung'un ortalama 6-12 saatte pil tüketen mevcut stoklarını eritmesi gerek...

Borofen, Grafen'e oranla daha fazla elektrik tutuyor, daha hızlı iletim olanağı veriyor. Borofen elektrik ve ısı iletiminde, sahip olduğu süper iletim gücü sayesinde bilim ve teknoloji dünyasında oldukça heyecan yaratıyor. Hem hafif, hem küçük ve hem de çok kuvvetli. Bu da onu elektron depolama işlemi için de yetkin kılıyor.

Elektron depolama ise örnek olarak bahsedersek telefon bataryalarımızda ilgili teknoloji. Eski tip bataryaların işlevlerini bilirsiniz. Bu mucizevi materyal, bataryalarda kullanılması halinde lityum, sodyum ve magnezyum iyon bataryaları için oldukça işlevli bir malzeme haline gelecek. Kullanım alanlı bataryalarla sınırlı değil. Zaten onu önemli yapan da bu özelliği. Aklımızın alamayacağı kadar geniş bir alanda çeşitli sektörlerin temelinde kullanılabiliyor.

Ulusal Bor Araştıma Enstitüsü raporuna göre, dünyadaki Bor rezervine baktığımızda toplpam l milyon tona yakın Bor ile dünyanın yüzde 73.4 oranına sahibiz. Bu çok ciddi bir rakam.

Fakat Grafen'e, daha güçlü alternatifolarak keşfedilen Borofen için, Bor madeni zengini ülkemiz adına çok büyük bir hamle gerekiyor. Ülkemizin Bor minerali zengini olduğunu tüm dünya biliyor.

Dünyada yaklaşık 5 milyar mobil telefon kullanıcısı olduğunu varsayarsak; teknoloji dünyasına adımızı duyurmak için çok önemli bir fırsat.

110 ülkeye, l milyar doların üzerinde bor ihraç ediyoruz. Bor'u işleyip ürün haline getirmek yerine, ham halde satarak yazık ediyoruz. Biz Bor'u ham olarak ihraç edip l milyar dolar kazanırız, işleyip katma değerli ürün olarak satsak 100 milyar doları aşarız.


Bir cevap yazın