TEK BAŞINA NE YAPABİLİRİM?

Bizler ecdadımız dan miras kalan mukaddes emanetin sahibi olarak tek başına ne yapabiliriz.
Neleri başarabiliriz,kardeşliğin üzerimize koyduğu sorumlulukları nasıl yerine getireceğiz.
Rabbime güvenerek,tek başına kalsamda,hasta döşeğimde de kalsam Allah'ın dinini yüceltmek için ne yapabilirim demeliyiz.
Bir insan ne yapabilir?
Bugün müslümanlar mazlum durumdayken, gözyaşları sele dönüşmüşken, mahçup bir haldeyken halen birşeyler yapamayacağımızımı düşünüyoruz?
Belki dünyayı tersine çeviremeyebiliriz.
Bugün güneş doğudan doğmuyor..
Ehli iman katlediliyor, Müslümanlar perişan bir vaziyette,anne karnında çocukların canına kastediliyor.Akla hayale gelmeyecek zulümler yapılıyor.
Şimdi kim güneşin doğudan doğduğunu söyleyebilir.
Müslümanların geceleri hiç sabaha ermiyor,güneşleri doğmuyor,bu nasıl güneştir.Onlarin rahat uyumaları bile mümkün değilken, biz rahat rahat uyuyorsak canlı değiliz, yaşamıyoruz.
Bizler tek başımıza dünyanın istikametini değiştiremeyebiliriz ama tek başımıza da olsak bu dünya da yapacak birşeylerimiz var.
Eve giderken yolunu değiştiren bir Müslüman,camiye geç geleceğine erken gelebilir,yere abdestsiz basacağına abdestli gezebilir.
Allah'ım ben müslümanların yüzü ak olsun diye abdestsiz dolaşmayacağım diyebilir.Kazancıma haram bulaştırmayacağım,faize bulasmayacağım, namazlarımı aksatmayacağım,harama bakmayacağım diyebilir.
Herşeyi değiştiremezsiniz..
Gökyüzüne yeni bir renk katmak sizin işiniz değil, güneşe elbise giydirmekte değil, rüzgara Süleyman (a.s) gibi hükmedemezsiniz fakat mutlaka sizinde yapabileceğiniz bir şeyler var.
Siz bir tek başınıza Allah'ı gayrete getirebilirsiniz.Allah'a sesinizi duyurabilirsiniz.Ozaman Allah katında olacaklar olmaya başlayacaktır.Biz bütün müminleri kurtaramayabiliriz.Biz kılıcımız Halid bin Velid gibi , kılıcımız Yavuz Sultan Selim gibi ehli sünnetin,İslamiyet'in, müslümanların ve Müslüman kadınların namuslarına göz dikenlerin başını indirmeye gücümüz yetmeyebilir.
Hz.Peygamberin(s.a.v.)buyurduğu gibi;
ehli küfrün kalbine korku ve haşyet salamayabiliriz evet belki tüm bunlara muktedir değiliz.Biz
Suriye'de yaşanan zulmü bir günde bitiremezsek de evini terk etmek zorunda kalmış insanlara ev veremezsek de bir gözü silebiliriz.Ümmetin kaderini değiştiremesekte ümmetten bir kişinin kaderini değiştirebiliriz .Onu en zayıfımız, en beceriksizimiz, en yaşlımız, en gencimiz,en düşkünümüz bir kişiyi güldürebilir bir kişinin açlığını giderebilir .
Peki benim yaptığım bu işin ümmetin kaderini değiştirmekte ne önemi olabilir!
Siz bir kişiyi kurtarmak zorundasınız .O bir kişiye ulaşmak zorundasınız.
Belki onun dünyası yarın senin dünyanıda değiştirecek. Belki onun rüyası yarın seninle, neslinin hayatını değiştirecek.
Zalim Esed rejiminden kurtardığınız bir çocuk belki ümmetin kaderini değiştirecek.
Herkese kurtaramayız ama bir kişiyi kurtarabiliriz. Allah elimizin uzandığı her yere şefkatle,merhametle ,nusretle ulaşmayı nasip etsin.
Hadisi şeriflerde dediği gibi Müslümanın Müslüman üzerindeki haklarından selam vermektir.
Selam müslümanın müslümana dua etmesidir.Allah dünya ve ahiret işlerinden kurtarsın demektir. Musluman, Müslümanın her türlü dünyevi ve uhrevi sıkıntısından kurtulması için dua edendir ,çaba gösterendir .
Diğer bir hakkı da hasta olduğu zaman ziyaret etmesi ve aksırdığında "yerhamukellah " demesidir.
Allah haktan bahseder. Hak tabiri geniş bir tabirdir. Müslüman her şeyde bir üslup sahibidir. Müslüman kardeşini memnun etmenin yolu her zaman paradan geçmez. Suriye'de kamplarda yaşayan insanları memnun etmek için illa para gerekmiyor. Türkiye'nin dört bir yanında bir araya gelen insanlar onlar için dua ediyor onlar için yalvarıyor Onların davasını doğru olarak anlatıyor bunu bilmeleri bile onlar için en büyük destektir.
Bizler ,dünyanın ateşi bize de sarmadan, ahiretin ateşi bizide içine almadan uyanmanın çarelerini arayacağız.
Bugün ateş sınırlarımıza kadar dayandı. Kendi duyarsızlığını örtmek için, dünyada zulüm gören Müslümanları değerlendirirken onlar bunu hak etti diyenler var.Bu sözler büyük bedel ister ve bizler bu bedeli ödeyemeyiz.
Suriye'de yaşanan zulmü oradaki Müslümanların hak ettikleri gibi bir sözü söylemeyi nasip etmesin Allah. Ortada bir zulüm varsa tenkid edilmesi gereken mazlum değil zalimdir, tenkid edilecekse zalim tenkid edilmeli .Üç yaşındaki çocukları katleden insanlar, Allah'tan başka ilah yok dediği için insanları toprağa gömenlerdir zulmün sahibi. Allah tektir diyen insan suçlu değildir. Bu zulmü yapan suçludur.
Dünyanın dört bir yanında zulüm gören insanlar ,müslümanlar suçlu olanlar değildir.Onlar bizim kararttığımız gömleği kanla yıkıyorlar. Allah katında kimin daha makbul oldugu Allah'ın huzurunda ortaya çıkacaktır, onun için bugün evlerimizde huzurla oturuyorsak Suriyedeki kardeşlerimizin tepesine bomba yağıyorsa şu anki halimize bakarak onlardan daha eftal bir halde olduğumuzu düşünmeyelim.
Belaların en ağırları önce peygamberlere, sonra evliyalara sonra Allah'a en yakın olanlar kimlerse onlara gelir.
Azap başkadır azap kâfirlere gelir. Müslümanlara ,peygamberlere gelen musibetler ancak Allah'ın ikramıdır. Fakat biz zulüm suretinde, bela suretinde geldiği için içindeki sırrı anlayamayız. Allah kaldıramayacağımız imtihanlarla imtihan etmesin.Bizlerde kendi ellerimizle çocuklarımızı mezara koymadan kendimize gelmeliyiz.Akıllı olan Müslümanlar Suriye'de yaşananlardan ders alandır. Bir zalim Allah'ın kullarına zulmederken ona sessiz kalanlarıda zalimlerle birlikte ateşe atar Rabbimiz.
Bugün saflarımızı daha da net belirleyecegimiz gün.Biz Allah'ın yanında müminlerin yanında olduğumuzu herşeye rağmen söyleyeceğiz . Başka bir seçeneğiniz varmı?
Herkesin yapabileceği bir şey var.Bir yetimin gözyaşını silip, başını okşayamazmıyız.Anne babası katledilmiş insanları kucaklayamazmıyız.Çok uzaklardan sadece Müslüman kardeşler olduğumuz için geldik diyemez miyiz.Ben varım desek , yanınızdayım desek.
Bugün Allah'a bir söz verelim.Sizide bizide yoktan var eden Allah'ın kardeşlik adına bugüne kadar ihmal ettiysek,aklımıza gelmediyse dünyanın neresinde olursa olsun bir Müslüman zulüm altında, vahşet altında kalıyorsa ona dua etmeyi dert edineceğiz,dua edeceğiz kendimizden önce diyerek sözünü verelim.
Dua gönülden, şuurlu ve idrak ile yapılıyorsa Allahin takdirini değiştirebilir.
Silah ordusu kaderi değiştiremez ama, dua ordusu kaderi değiştirebilir.
Bir komutan elindeki silahı ile gücüyle askerlerini gayrete getirebilir ama seccadesinde kapanmış, herkesin uyuduğu vakitte gözyaşlarıyla Allah'a yalvaran bir kişi Allah'tan nusret isteyen kudret isteyen bir mümin Allah'ı gayrete getirebilir .
Cenabı Allah ziyadesiyle özlediğimiz, ziyadesiyle hasretini çektiğimiz kuvvetini, kudretini en kısa zamanda kafirler üzerinde görmeyi nasip eylesin.
Ne olur müminleri kurtar Yarab. Müminlere yardım et, Melekleri gayrete getir, Müslümanları gayrete getir artık.
Senin kudretini görmeye, senin gibi Rabbimiz olduğunu görmeye yakinen müşahede etmeye ihtiyacımız var ya Rabb'im.
Biz Hazreti İbrahim'den daha güçlü değiliz. Onun kadar seni tanımıyoruz .
Ya Rabbi ölüleri nasıl dirilttiğini ggöster,,kafirleri nasıl perişan ettiğini bize göster.
Unutmayınız Allah'ın kudreti Allah'ın nusret'i, Allah'ın kuvveti bize gönderdiği şeriatdan ve Kur'an'dan başkası değildir.İşte elimizdeki silah ,işte elimizdeki kuvvet ve o yüzden kendimize ve çocuklarımıza yapabileceğimiz en büyük şey onların boğazlarına haram lokma sokmamaktır.O zaman dualarımızın ümmetin kaderini değiştireceğini ,Allah'ın takdiri değiştireceğini göreceksiniz.
Biz bugün Allah'a dua etmeye ,bu ümmeti unutmamaya söz veriyoruz. Ya Rab senin kullarını unutmaktan muhafaza eyle ,komşusu açken tok yatmaktan bizi muhafaza eyle. Müminler imanın sınavını verirken, imanın savaşını, verirken imanın imtihanını verirken bizleri yerlerde sürünmekten muhafaza eyle. Nefse mahkum olmaktan muhafaza eyle, dünya sevgisinden azad eyle.
Şeytan bizi cimrilikle korkutmasın, nemelazımcılıkta bırakmasın.
Allah kusurlarımızı affeylesin,bu dünyada sadece Allah'ın müşterisi olun, günahlarımızı affetsin, tekrarından bizi muhafaza eylesin,dualarımızı kabul eylesin, şehitlerin zümresine, salihlerin zümresine ilhak eylesin, dostları gibi yaşamayı bizlere nasip eylesin.
Mahmut Eren Hocaefendi'nin sohbetinden

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın