Taze balık nasıl anlaşılır? Çiftlik ile deniz balığı nasıl ayırt edilir?

Balık tüketmek sağlığımız için oldukça önemli. Balık yemek vücut direncini arttırarak enfeksiyonlara karşı korur. Ayrıca düzenli olarak balık tüketmek kolesterolü düşürür; kalp damar sistemini güçlendirir. Üstelik balık beyin sağlığı için de oldukça önemli bir besindir.

Peki, balık alırken nelere dikkat etmeliyiz? Balığın taze olup olmadığı nasıl anlaşılır? Çiftlik balığı ile deniz balığı nasıl ayırt edilir?

Bayat balık nasıl anlaşılır?

Balığın taze olup olmadığını anlamak için solungaç, yüzgeç ve dış yüzeyine bakılır. Dış yüzeyi ve gözleri parlak solungaçları ise kırmızı ise bu balık tazedir. Bayat balığın ise sadece gözlerine bakmak yeterlidir. Gözleri soluk ve cansız ise bayattır. Bayat balığın solungaçları soluklaşmış, matlaşmıştır. Derisi ise beyazlamıştır.

Bayat balığı anlamanın yollarından diğerleri ise; keserken parçalanması ve kılçıklarının ayrılmasıdır. Bayat balığın kanı çekilir, içleri ise yeşile yakın bir renk olur. Taze balığın ise kanı daha akışkan kılçıkları ise etlerde daha sağlamdır. Bir de balığı mevsimine göre yemek gerekir. O zaman bayat balıklarla karşılaşmak daha az bir ihtimaldir. Sonuç olarak balığın taze olup olmadığı gözlerinden ve solungaçlarından anlaşılabilir.

Balığın deniz mi çiftlik balığı mı olduğu nasıl anlaşılır?

Çiftlik balığı ile deniz balığı arasında bazı ayırt edici farklar vardır. Deniz balığı daha kuru daha doğal yetiştiği için daha lezzetli olur. Deniz balığının pulları daha sert olur. Deniz balıklarının karın bölgeleri ise daha serttir. Deniz balığı daha açık renklidir. Çiftlik balıkları ise özel yemlerle beslendiği için içinden ağır kokular gelebilir. Çiftlik balığının pulları deniz alığına göre daha yumuşak ve azdır. Karın bölgelerinde yem olduğu için daha yumuşaktır. Ve çiflik balıklarının renkleri deniz balıklarına göre daha koyudur. Ama tabii son zamanlarda yapılan çalışmalarla çiftlik balıklarını deniz balıklarından ayırt etmek zorlaşmıştır. Özellikle yemlerinin değiştirilmesi çiftlik balıklarının daha lezzetli olmasını dağlamıştır.

Bilgilendiren: Balıkçı, Akın Avcı.

Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir?

Bir cevap yazın