TAVŞAN DUDAĞI ÖNLEMENİN SIRRI BESLENMEDE SAKLI!

 

Hamilelik esnasında yanlış beslenme, bebeğin dudak-damak yarığı ile doğmasına sebep olabiliyor. Yeni doğan her bin bebekten biri bu rahatsızlıkla karşılaşıyor.

Teknolojinin hızla ilerlediği bu günlerde hızlı bir yaşam bireylerin mottosu haline geldi. Yemeklerimiz hızlı, internetimiz hızlı derken bir koşuşturma içerisinde yaşıyoruz. Tabii, bu durum acıktığımızda paketli gıdalardan destek alarak bazen kötü beslenmemize, her yerde online bir yaşam sürerken de radyasyona maruz kalmamıza sebep oluyor. Bu durumda bazı hastalıkları beraberinde getirebiliyor. Dudak-damak yarığı da bunlardan biri...

Dudak-damak yarıkları hamileliğin ilk iki ayı içinde yüzü oluşturan yapılar da çeşitli sebeplerle birleşmenin tamamlanamaması ile ortaya çıkan bir durumdur. Sadece dudakta ya da damakta görülebileceği gibi ; dudak ve damakta aynı anda, yüzün tek veya iki tarafında birden de görülebilir. Halk arasında "tavşan dudak" olarak bilinen dudak-damak yarıkları, yaklaşık olarak her bin bebekten birinde görülebilmektedir.

BİRLEŞME NEDEN OLMAZ?

Aslında bu konuda kesinleşmiş bilgiler olmamasına karşın, en çok üzerinde durulan, genetik faktörlerdir. Burada akraba evliliğinin rolü de oldukça büyüktür. Bunun dışında ise, hamilelik sırasında anti-epileptik ilaç, içki ve sigara kullanımı ; folik asit ve multivitamin eksiklikleri gibi genetik olmayan faktörler de dudak-damak yarığının sebepleri arasındadır.

ÇOCUK DOĞMADAN ÖNCE ÖĞRENMEK MÜMKÜN MÜ?

Günümüz teknolojik şartlarında, sanki her şeyi önceden bilebilirmişiz gibi düşünsek de, bu rahatsızlık da durum biraz farklı. Dudak yarıkları üç boyutlu ultrasonda görülebilmekle beraber, dudakta yarık olmaksızın sadece damak yarığı olan çocuklarda durumu ultrasonda tespit etmek ne yazık ki mümkün değil. Zaten bilsek de bilmesek de, çocuk doğmadan önce bu duruma müdahale şansımız olmadığı için; bilmemek hamileliğin daha stressiz geçmesini sağlar diye düşünüyorum.

ÇOCUĞUM DUDAK DAMAK YARIĞIYLA DOĞDU, ŞİMDİ NE OLACAK?

Damak yarığı ile doğan bebeklerde, ilk müdahale edilmesi gereken konu beslenmedir. Damağında yarık olan bebeğin emme refleksi yeterli olmadığı için anne memesini veya biberonu olması gerektiği gibi ememez. Bunun için de doğumdan sonraki ilk 48 saat içinde mutlaka ortodontist tarafından muayene edilip, beslenmeyi düzene sokabilmek için öncelikle "beslenme plağı" yapılması gerekir. Böylece, bebeğin aldığı besini yutabilmesi ve sağlıklı beslenebilmesi sağlanır. Beslenme plağı ile damak örtülmezse; bebeğin aldığı besinler burnuna ve akciğerine kaçabileceği için, genel vücut sağlığı açısından problem oluşturabilir. Ayrıca beslenme zorluğu çeken bebeklerde özel biberon ve biberon başlıklarının da kullanılması ve beslenme sırasında çocuğun dik tutulması, besinlerin kulak, burun gibi komşu organlara kaçmasını önlemek için faydalı olacaktır. Dudak-damak yarıklı bir çocuğunuz varsa; plastik cerrah, kulak burun boğaz uzmanı ve ortodontist hayatınızın bir parçası olacaktır. Dudak-damak yarıklı çocuklarda, östaki borusu etrafındaki kaslar tam fonksiyon gösteremediğinden orta kulak iltihabı görülme olasılığı yüksektir. Bu yüzden de rutin olarak kulak burun boğaz uzmanı tarafından kontrol edilmelidir. Ortodontistin yapacağı kontroller sayesinde hem çocuğun büyümesine bağlı olarak, beslenme planında gerekli değişiklik ve yenileme işlemleri yapılır, hem de çocuk ilerideki ortodontik tedavisi ne hazırlanmış olur.

NE ZAMAN KAPATILACAK?

Çocuk 4 ila 6 aylık olduğunda ve genel vücut sağlığı ile kilosu genel anesteziye elverişli olduğunda dudaktaki yarık kapatılabilir. Damak yarığında ise çocuğun 10 ile 12 aylık olması beklenir.

YARIK KAPATILDI, PEKİ YA SONRA?

Bundan sonrasında ise, ortodontist kontrollerinin yanına bir de konuşma terapisti kontrolleri eklenir. Bu sayede, çocuğun bulunduğu sosyal ortamlarda yaşıtları gibi görünmesi, yaşıtları gibi konuşması sağlanır. Plastik cerrahinin mucizeleri sayesinde, dudak-damak yarıklı çocuklarda sanki yarık hiç yokmuşcasına sonuçlar elde etmek mümkündür.

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 


Bir cevap yazın