Taun Hastalığından Korunmak İçin Okunacak Salavât

Taun Hastalığı Nedir?

Taun hastalığı veba hastalığı olarak bilinen, bulaşıcı ve öldürücü olan hastalığa taun (veba) hastalığı denir.

Bela, musibet, kara ölüm, kara veba, gibi bulaşıcı ve öldürücü olan bir hastalıktır.

Vebadan yani bulaşıcı hastalıktan korkmamak ve korkuyu yenmek ilk başta çok önemlidir.

Corona virüs yani bulaşıcı hastalıklar, Tıp H insandan insana nefes yoluyla geçen, insandan insana bulaşan, covid 19 herşeye bulaşıyor, ellere, kıllara hatta ve hatta rüzgarın esmesiyle dahi bulaşan bu hastalıkta, insanların biraraya gelmemesi, herkes kendini evde karantinada en iyi şekilde izole etmesi gerekmektedir. Çok zorunlu kalmadıkça evden dışarıya çıkılmaması, ellerin de sık sık sabunla yıkanması ve devlet yetkilerinin aldığı ve söylediği bütün kurallara riayet edilmesinin de bu hastalık ve yayılmasının önüne geçmek bizim elimizde olduğunu lütfen göz ardı etmeyelim.

1400 yıl öncesinden Peygamber Efendimiz s.a.v veba bulaşıcı hastalık olduğu vakit karantina uygulamasını o vakit ashaba söylemiş olup bu bulaşıcı hastalık geldiğinde insanların evinden çıkmayarak, bulunduğu yerden ayrılmamasını beyan buyurmuştur.

Salavât-ı Şerife

Mevlana Şemseddin Rahimetullah Hazretlerinin bizzat Resül-ü Ekrem Efendimizin, taun hastalığından korunmak için okunacak salavât şöyledir:

Allahümme Salli Alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin bi külli dâin ve devvin. Ve bârik ve sellim aleyhi ve aleyhim teslîmen kesîrâ.

Selam ve Dua ile Kalın…

#Evdekalın

 


"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

Bir cevap yazın