Tasma temizliği nasıl yapılmalıdır?

Tasma Bakımı

Kedinizi, köpeğinizi fırçalarken tasmasının ne kadar çok yıpranmış, çatlaklarla dolu ve pis bir hale gelmiş olduğu dikkatinizi çekti mi? Bu hem sizin hem de sevimli dostlarımızın sağlığını tehdit eden bir durum. Bu nedenle, evcil hayvanların temizliği kadar kullandıkları eşyaların da bakımı, temizliği önemli. Peki tasmaların temizliği nasıl yapılır? Tasma bakımı nasıl olmalıdır?

Öncelikle, tasma ve kayışın hangi malzemeden yapıldığına bağlı olarak bakım ve temizliği de farklılık gösterir. Mesela, sentetik tasma ve kayışlar periyodik olarak, (çamaşır yıkamak için kullanılan plastik top veya naylon keselerin içine konularak) kurutma yapmamaya özen göstererek yıkanmalıdır.

Deri tasma ve kayışlar ise ayda bir kez önce ılık sabunlu suya batırılmış bir bezle silinip, daha sonra avucunuza damlattığınız birkaç damla zeytinyağı ile yağlanmalı ve bir gün kadar bu şekilde bekletilmelidir.

DipNot: Köpeğiniz ile yaptığınız gezintiden eve geri döndüğünüzde çıkarılan tasma ve kayışın askısına asılmasına dikkat edin. Çünkü, tasma ortalıkta bırakıldığında köpeğinizin onu çiğneyip çekiştirebileceği bir oyun malzemesi haline getirecek ve böylece parçalanması kolaylaşacaktır.


Bir cevap yazın