TARİHTE MART AYINDA NELER OLDU?

1 MART 1912 

Ketenden sonra ipekten yapılmaya başlayan paraşütle ilk uçaktan atlayan kişi ABD Kara Kuvvetlerinden Yüzbaşı Albert Berry oldu. Böylece zamanla paraşütlerin yalnızca gözetleme balonlarında görevli olanların uçak saldırılarından kaçmalarının dışında uçak pilotlarının da işine yaradığı fark edilmiştir.

3 MART 1923

Haftalık bir haber dergisi olan "Time" ilk sayısını yayımladı. Dergiye kapak olmak, hele ki Time Dergisi tarafından yılın kişisi seçilmek bir prestij meselesiyken, bugüne kadar Atatürk de dahil kapak olan 10 Türk bulunuyor.

5 MART 2000

1999 yılında açtığı kişisel web sitesi aracılığıyla uluslararası ün yapan Mahir Çağrı, Forbes Dergisi'nin en ünlü 100 kişisi arasına girdi. Dönemine göre normal kabul edilebilecek basit bir tasarımı olan sitede koyduğu samimi fotoğraflarının altına ise "Türkiye'ye gelirseniz sizi beklerim, evimde ağırlarım" yazdı.

1 MART 1978

Ömrünün son yıllarını geçirdiği Corsier-surVevey şehrinin mezarlığına gömülen Charlie Chaplin'in cenazesi İsvriçre'deki mezarlıktan kaçırıldı. Amaçlarının karısı Oona'dan fidye almak olduğu bilinen iki kişinin bu eyleminden yaklaşık üç ay sonra büyük bir operasyonla failler yakalandı ve ceset yeniden gömüldü.

4 MART 1493

Amerika'yı keşfetmeden önce, Osmanlı Devleti dahil, tüm güçlü devletlerden yardım istemiş olan gezgin Kristrof Kolomb, Nina adlı gemisiyle Amerika'ya ulaştı. Atlantis Okyanusu'nu aşarak Kuzey Amerika Kıtasına ayak basan ilk kaşif olduğu söylenen Kolomb, bu yolculuğunu İspanyol bayrağı altında yapmıştır.

6 MART 1962 

İstanbul şehrinin pek çok yerine elektiriği getirmesiyle bilinen Vali Niyazi Akı, İstanbul Valisi olarak göreve başladı. Balıkesir Valisi olarak emekli olup, 1992 yılında aramızdan ayrılan Akı'yı büyük bir özlemle anıyoruz...

8 MART 1979

Philips şirketi Compact Disk'i (CD) ilk kez halka tanıttı. İlk CD'nin geliştirilmesine katkıda bulunan mühendislerden Piet Kramer, "1970'lerin sonunda ve 1980'lerin başında, bir gün eğlence ve bilgi-işlem teknolojisinin, film ve program depolamak için dijital diskleri tercih edeceğini hiçbirimiz düşünmemiştik" diye konuştu.

3 MART 1955

Kendine has tarzıyla, müziğiyle, inancıyla asla unutulmayan adam, Rock'n Roll'un kralı Elvis Presley TV'de ilk kez görüldü. Ölümünden sonra bile şöhretinden bir parça bile eksilmeyen ve hala taklidini yaparak karnını doyuran insanları olan Presley'nin yeri hiçbir zaman dolmadı...

11 MART 2011

Japonya'da, Japon kayıtlı tarihi boyunca yaşadığı en büyük Deprem ve Tsunami felaketiyle karşılaştı. Yerel saatle 05:46'da 8.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

19 MART 1955

 

Gerek 1988 yapımı Die Hard (Zor Ölüm) adlı filminde canlandırdığı karakterle, gerekse unutulmaz, televizyon dizisi Moonlighting'deki (Mavi Ay) performansıyla, Hollywood'un en önemli aktörlerden birisi olan ABD'li sinama oyuncusu Bruce Willis doğdu.

16 MART 1879

Küçükken zeka geriliği olduğu düşünülen ama daha sonrasında atomu keşfedip insanlara başarının tanımını yapan Albert Einstein doğdu.

22 MART 1913

Dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan Sabiha Gökçen doğdu. Genç yaşta ailesini kaybeden ve Mustafa Kemal Atatürk'ün evlatlık edindiği Gökçen, gariptir ki, yine 22 Mart'ın 2001 yılında hayatını kaybetmiştir.

30 MART 1968

Tam ismi "Celine Marie Claudette Dion" olan Kanadalı şarkıcı "Celine Dion" doğdu. Henüz 5 yaşındayken ailesine ait olan "The Vieux Baril" adlı piyona barda şarkı söylemeye başlayan Dion, 12 yaşında anne ve babasının yardımıyla ilk bestesini yaptı.

29 MART 2006

Dünya'nın büyük bir bölümünde gözlemlenen tam güneş tutulması gerçekleşti.

12 MART 1921

Türkiye Cumhuriyeti'nin İstiklal Marşı yarışı sonucu TBMM'de kabul edildi. Yarışmaya 724 şiir gönderildi. Kazanacak şiire para ödülü konduğu için başlangıçta Mehmet Akif katılmak istemedi ama o zamanın milli eğitim bakanı Hamdullah Suphi'nin (TANRIÖVER) ısrarı üzerine, ödülsüz olmak şartıyla o da şiirini gönderdi.

18 MART 1989

Mısır'da Keops Piramidinde 4400 yıllık mumya bulundu. Bu arada mumyalarda radyoaktif madde bulunduğundan, mumyaları ilk bulan 12 kişi kanserden öldü.

 

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın