Tarihin bilinen en eski dezenfektanı: Zeytinyağı Sabunu

Çin'in Wuhan şehrinde bir balık pazarında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (covid-19) salgını hız kesmeden can almaya devam ediyor. Uzmanlar #evdekal çağrısı yaparken hijyene gösterilen özenin daha da arttırılmasını öneriyor. Bu doğrultuda insanlar özellikle sabunlara, kolonyalara ve dünya sağlık örgütünün tarifine uygun üretilen solüsyonlara yöneldi.

Ancak hiçbir katkı maddesi içermeyen doğal dezenfektanlar da yok değil. Bunlardan biri de eI ve yüz yıkamalarında derinlemesine temizlik sağlaması nedeniyle de rağbet gören zeytinyağından yapılan sabunlar...

Tarihinin en eski dezenfektanlarından biri
olarak bilinen zeytinyağı sabunu, doğal
olması yanında antiviral özelliğe de sahip. Zeytinyağında tekli doymamış yağlar bulunuyor, tekli doymamış yağlar ise özelligi sabunun temizleme gücünü daha çok artırıyor.

Zeytinyağı sabunu kirlere doğrudan yapışarak etkide bulunan bir ürün. Aynı zamanda içinde gliserin olduğu için diğer sabunlar gibi herhangi bir şekilde cildi tahriş de etmiyor. Sık yıkanan ellerin kurumasını engelliyor ve ideal bir nem dengesi sağlıyor. Üstelik ölü derilerin atılmasında da faydası olan zeytinyağı sabunu cilt lekelerini azaltıyor.

Zeytinyağı sabununun faydalarından ve doğallığından bahsetmişken yine zeytin çiçeğinden üretilen kolonyalardan bahsetmek olmaz. Antimikrobiyal özelliğe sahip olan bu çiçekten yapılan zeytin kolonyaları kokusu ve virüslere karşı etkili dezenfekte özelliği ile dikkat çekiyor.


Bir cevap yazın