TARİHİ DEĞİŞTİREN KÖPEKLER

 

 

İLK FİLM YILDIZI ROVER

“Rescued by Rover” yani Rover tarafından kurtarılmış anlamına gelen bu film Cecil Hepworth tarafından düzenlenmiş. Birçok kez filmlerde köpek karakterinin olmasına rağmen, ilk defa başrollerini bir köpeğin oynadığı bu film çok ses getiren filmlerden birisi. Önceki zamanlarda sessiz filmler çok ünlü olduğundan dolayı bir köpeğin başrolde oynaması çok da garip gelmemiş. Filmin konusu şöyle :

Rover şöminenin başında bir bebekle durmakta ve bebeğin bakıcısının içki içen, kumar oynayan aylak tarzında bir sevgilisi var ve bu bebek bakıcısının sevgilisi bir gün yine bu durumdayken yani sarhoşken bebeği evden alıp gidiyor. Rover akıllı bir köpek olduğundan dolayı bebeği alıp giden kişinin izini sürmeye çalışıyor ve şehrin yoksul semti olan tarafa doğru koşmaya başlıyor. Bu koşu sırasında uzun yollar ve yüzerek geçmesi gereken dereden geçtikten sonra, koklayarak bebeğin bulunduğu yeri tespit ediyor ve bebeğin babasını o yöne doğru yönlendirmeye çalışıyor. Sonrasında da bebeğin orada olduğu anlaşılıyor.

Border Collie cinsi olan Rover yapımcının kendi köpeği ve bu film köpeğin sayesinde o kadar çok tuttu ki 3 defa film yeniden çekildi ve filim o kadar çok kopyalandı ki kopyalanmaktan eskidi. 37 dolara mal olan filmden Hep Water bir sürü para kazanıp zengin oldu. Bu filmin diğer bir özelliği de başrolünün köpek oyuncusu olması yanı sıra serim- düğüm ve çözüm tarzı bir senaryoya sahip olmasından dolayı, bu kadar çok tutulan bir filmdi.

Bunlardan sonra gelen köpek oyuncularada örnek olan özellikle Lassie ve Rin Tin Tin’e parlak bir gelecek sağlamış oldu. İngilizlere yeni bir isim olarak da eklenen Rover bu şekilde de bir katkı sağlamış oluyor. 6,5 dakika süren bu filmle bir köpek ve sahibi hem popüleritelerini, hem de maddi olanaklarını artırmış oldular.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın