Tapınak Bekçisi Kutsal Köpek: LHASA APSO

Budistlere göre Tibetli rahiplerin ölümden sonra ruhları tekrar insan vücudunda dünyaya gelmek için bir Lhasa Apso cinsi köpeğin bedeninde beklermiş. Havlayan küçük aslanlar lakaplı bu Lhasa Apsolar, başlarından kuyruklarına kadar salınan upuzun tüylere sahiptir. Peki, Lhasa Apso apartmanda beslenebilir mi? Evet, Lhasa Apso'lar Karakter özellikleri nedeniyle apartman yaşamına kolay uyum sağlarlar.

LHASA APSO KÖKENİ

Bundan yaklaşık olarak 2000 yıl önce Tibetli rahipler tarafından tapınak bekçisi olarak üretilen bu ırkın kutsal olduğuna inanılırmış. Bu nedenle satılmamışlar, asiller ve din adamları tarafından üretilip sadece hediye amaçlı birbirlerine verilmişlerdir. Dünyanın bu ırk ile tanışması, 1920 yılında İngiltere ve 1930'larda da 13. Dalai Lama tarafından Amerika' a hediye olarak verilmesiyle olmuştur. Böylece Lhasa Apso ırkının AKC tarafından tanımlanması da 1935 yılında gerçekleşmiştir.

LHASA APSO KARAKTERİ

Sezgileri güçlü, sıcakkanlı, sakin ve muzip bir karakteri olan olan Lhasa Apso, zekalarıyla da dikkatleri üzerine çeker. Küçük ve sağlam bir fıziğe sahip olan Lhasa Apso sahibine oldukça sadıktır. Mükemmel bir işitme duyuları vardır. Yabancılara karşı ihtiyatlıdır. Kendine güvenir, cesur ve kibardır. Fazla egzersiz istemezler; kısa yürüyüşler onun için yeterlidir.

Zeki ama inatçı bir yapısı bardır ve bununla beraber bağımsız bir ruha sahip olduğu için yavru halde eve gelir gelmez eğitimine başlanmalıdır. Böylece uyumlu bir aile ferdi olarak yetiştirilebilir. Lhasa Apso eğitimi kolay ve hızlıdır, ödüllendirme yoluyla çok çabuk öğrenir. Lhasa Apso ve çocuklar: Çok küçük yaştaki çocukların kulağını, kuyruğunu ve tüylerini çekmesine sabır gösteremeyebilirler. Bu nedenle uzmanlar tarafından köpeğin üzerinde hakim olabilecek yaşta çocuğu olan ailelere tavsiye edilir.

LHASA APSO FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Tüyler gözlerinin üzerini kapatır. Koyu renk sakal ve bıyığı vardır. Burnu orta uzunluktadır. Küçük koyu renkli ve içeri gömülmüş gözleri ve tüylü kulakları vardır. Boynunda gür bir yelesi ve sırtta kıvrılmış şekilde duran kuyruğunda yine uzun tüyler bulunur. Tüy yapısı ipeksi ve yumuşak değildir. Çift tabakalı, uzun, düz, sert ve sık tüylere sahiptir.

Renkleri: En popüler renkler altın rengi,
krem, bal rengi, ayrıca koyu gri, mavi gri, gölgeli gri, farklı tonlarda kahverengi, siyah, beyaz.
Yükseklik: 25-28 cm
Ağırlık: 6-7 kg
Yaşam süresi: 12- 15 yıl

LHASA APSO ÖZEL BAKIM

Lhasa Apso çok uzun tüylü bir ırk olduğu için her gün fırçalanma ister. Kürkü tam uzunluğa
ulaştığında alt kürk ile düğümlenmesini engellemek için de ayrıca günlük tarama yapılmalıdır. Düğümler ve tüylerin arasına takılan yabancı cisimlere dikkat edilmelidir. Kulak ve göz bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

 

 

 

Bir cevap yazın