Tampon nasıl kullanılır? Tampon kullanmak bakireliği bozar mı?

 

Kadınlarının sosyal hayatını zorlaştıran faktörlerden biri adet dönemidir. Genelde 28 günde bir yaşanan bu döngüde çoğu kadının tercihi hijyenik pedlerden yana oluyor. Hijyenik pedlerin kullanımı tampon kullanımdan daha fazla olsa da aslında pedlerin dezavantajları bulunmaktadır.

Adet döneminde kullanılan hijyenik pedler, vajinal bölgenin havasız kalmasına ve mikropların bu bölgeye yerleşmesine neden oluyor. Genital bölge hassas ve ince deriye sahip olması nedeniyle pedlerde kullanılan maddelerle tepkimeye giriyor. Ciltte tahriş ve alerji gibi rahatsızlar ortaya çıkıyor. Adet kanı temiz olmasına rağmen havayla temas ettiğinde istenmeyen kötü kokulara neden oluyor.

Kadınlar pedlerin dezavantajlarını hemen hemen her regl döneminde deneyimledikleri için yavaş yavaş vajinal tampon kullanımını tercih etmeye başladılar. Ped yerine tampon kullanmaya başlayan kadınların sayısı giderek artış gösteriyor. Tampon kullanmaktan endişe duyan kadınlar kulaktan dolma bilgiler nedeniyle tampon kullanmaktan korkmaktadır. Vajinal tampon kullanımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için açıklıyoruz.

Tampon nedir? Nasıl kullanılmalıdır?  

Regl döneminde vajinadaki kanın dışarı akışını engellemek için kullandığımız ürünlerden biri tampondur. Tampon silindir şekline sahiptir ve pamuktan üretilir. Vajina içine yerleştirilerek kanı emmesi amacı ile kullanılan bir sıhhi üründür. Vajina içine uygulandığından dolayı kadınlara adet döneminin diğer günlerden hiçbir farkı olmadığını hissettirir. Tampon kullanımında adet kanı vücut dışına atılmadığı ve havayla temas etmediği için kötü kokulara neden olmaz.

Vajinal tamponların ucunda bulunan ip ise tamponun çıkarılmasını kolaylaştırmaktadır. Vajinada bulunan kaslar tamponu tutar, siz çıkarana kadar orda kalır ve vajina içerisinde kaybolmaz. Vajina içerisine doğru yerleştirildiği takdirde tamponun varlığı hissedilmez.  8 saate kadar kullanımı uygundur. Sıcak havalarda 6 saatlik kullanım önerilmektedir. Kişinin akıntı durumuna göre tampon kullanım saati değişiyor denebilir. Eğer adet döneminde akıntınız fazla oluyorsa 3-4 saatte bir değiştirebilirsiniz. Tamponların piyasada 3 ayrı boyutu bulunmaktadır. Adetinizin şiddetine veya tercihinize göre kendinize en uygun tamponu ancak deneyerek seçebilirsiniz.  Tamponların plastik aparatlı olan çeşitleri de mevcuttur. Aplikatörlü tamponlar, vajinaya yerleştirmeyi kolaylaştırmak için üretilmiştir.

Tampon kullanımında bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • Tampon kullanırken rahatlıkla idrara çıkabilirsiniz. İdrarın yapıldığı üretra ağzı ve adet kanının geldiği yer farklı ve birbirinden bağımsızdır. Tuvalete çıktıktan sonra tamponunuzu değiştirmeniz ya da çıkarmanız gerekmez.
 • Tampon kullanımı idrar için baskı oluşturmaz.
 • Adet döneminde kötü kokulara sebebiyet vermez.
 • Geceleri uyku sırasında tampon kullanılması önerilmez. Yine de kullanılacaksa uyumadan önce yeni bir tampon kullanılmalıdır.
 • Sadece adet döneminde tampon kullanılmalıdır. Vajinal akıntılar için tampon yerine günlük ped kullanılmalıdır.
 • Yalnızca bir adet vajinal tampon kullanılabilir.
 • Uzun süreli tampon kullanımı 6 saat ile 8 saati aşmamalıdır.

Tampon nasıl yerleştirilir?  

İlk kez tampon kullanacaksanız heyecanlı ve gergin olmanız çok normaldir. Fakat bu durum kaslarınızın kasılmasına neden olacaktır. Tampon yerleşimini güçleştireceği için derin nefes alıp sakinleşin. Ya da daha önce kullanan birinden yardım isteyebilirsiniz. Piyasada satışı bulunan vajinal tamponların kullanma talimatları bulunmaktadır. Talimatlar genelde görsellerle anlatılır. Dikkatlice görselleri inceleyin ve talimatları okuyun.

 1. Tampon hijyenik bir üründür ve vajina içerisine yerleştirileceği için işlemlerden önce ellerinizi sabunla iyice yıkamalısınız. Ellerinizi temiz bir havlu veya peçete yardımıyla kurulayın.
 2. Ayakta, oturarak, çömelerek, yatarak veya bir ayağınızı klozetin kenarına koyarak pozisyon alabilirsiniz. Tamponu yerleştirirken kendinizi rahat hissetmeniz çok önemlidir. Kendinize uygun pozisyonu seçin.
 3. Vajinal tamponu ambalajından çıkartın. Tamponu hiçbir yere temas ettirmeyin.
 4. Elinizle vajina girişini açın.
 5. Tamponun ipi aşağı sarkacak şekilde silindirin uç kısmını vajinanın girişine yerleştirin.
 6. Orta parmağınızla tamponun ipli kısmından yumuşak hareketlerle itin. Tamponu itebildiğiniz kadar itin. Tampon yerleştikten sonra olası hareketlerinizde vajinanızda rahatsızlık hissediyorsanız yeteri kadar derine itemediğiniz içindir. Yeteri kadar ittiğinizde hiçbir şekilde rahatsızlık hissetmeyeceksiniz.
 7. Eğer aplikatörlü tampon kullanıyorsanız bu adımların aynısını uygulayacaksınız. Tüpü vajinanıza yerleştirdikten sonra plastik aparattaki düğmeye basacaksınız. (Düğmesi yoksa parmağınızla ipin olduğu kısımdan tamponu itin ve plastik aparatı çıkarın) Düğmeye bastığınızda tampon aparatın içinden çıkacak ve yerleşecektir. Plastik aparatı çıkardığınızda tamponun ipi dışarıya sarkacaktır.
 8. Yerleştirme işlemi bittiğinde ellerinizi tekrar yıkamayı ihmal etmeyin.

Tampon nasıl çıkarılır? Tamponun ipi kopar mı?

Tamponu değiştirme sıklığı çok önemlidir. Tampon en fazla 8 saat vajina içerisinde bırakılabilir. Adet kanamasının şiddetine göre değiştirme sıklığı değişebilir. İdrar sırasında veya tuvalet ihtiyaçlarında tampon değiştirmenize gerek yoktur. Yalnızca tamponun ipinin ıslanmaması için dikkat edebilirsiniz.

Tamponu takarken nasıl kendinizi rahat hissetmeniz gerekiyorsa aynı şekilde çıkarırken de rahat hissetmelisiniz. Tamponu çıkarmak için hazır hissettiğinizde rahat bir pozisyona geçebilirsiniz. Tamponun ipini tutarak yavaşça aşağıya çekin. Tamamen çıkardığınızda ise bir peçeteye sararak ya da poşete koyarak çöpe atabilirsiniz.

Tampon sağlam bir üründür. Vajinal tampon ipinin kopma durumu nadiren yaşanır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda panik yapmamanız çok önemlidir. Öncelikle çömelerek parmaklarınızla vajina girişini açın. Ikınmaya başlayarak tamponun itilmesini sağlayın. İşaret ve orta parmağınızla tamponu tutmaya çalışın ve dışarı çekin. Genelde tampona kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tamponu çıkaramazsanız mutlaka doktor yardımı almalısınız.

Bakire kadınlar tampon kullanabilir mi?

Tampon sert bir üründür ve kullanımı sırasında kızlık zarına zarar verebileceği için bakire kadınların tampon kullanması önerilmez. Bu sebeple bakire kadınların hijyenik ped kullanması daha uygundur. Bakire kadınların kullanımına uygun tampon üretilmemiştir.

Tampon kullanırken spor yapılabilir mi?

Kadınların çoğu adet döneminde spor yapmaktan kaçınır. Hijyenik pedler hareket halinde sızıntı yaptığı için spor yapmak zor hale gelir. Hareket halindeyken terleriz ve pedler kötü kokuya neden olduğu için egzersiz yapmak bile işkence haline gelir. Tampon kullanımda ise hiçbir sızıntı ve kötü koku ile karşılaşmayacağınız için istediğiniz sporu yapabilirsiniz.

Tampon varken denize girilebilir mi? Banyo yapılabilir mi?

Planlanan yaz tatillerinin, deniz gezilerinin en kötü yanı adet dönemidir. Adet dönemindeyken denize veya havuza girmek ile ilgili kadınların aklında bir sürü soru işareti oluşuyor. Adetliyken tampon kullanıyorsanız deniz veya havuza girebilirsiniz. Çünkü tampon adet kanının vücuttan sızmasını engeller ve adet kanının pamuk üzerinde birikmesini sağlar. Fakat vajina içerisinde olmasına rağmen tampon suyu bir miktar emebilir. Her ihtimale karşı sağlığınız için sudan çıktıktan sonra tamponu değiştirmelisiniz. Banyo yaparken tampon kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Tamponu değiştirmek unutulursa ne olur? Tampon kullanmak zararlı mıdır?

Tampon kullanmak zararlı değildir fakat tampon kullanımına dikkat edilmelidir. Hijyenik şekilde tampon kullanırsanız enfeksiyon riskiniz azalır. Eğer tampon değiştirmeyi unutursanız ve olması gerekenden fazla vajina içerisinde kalırsa Toksik Şok Sendromu (TSS) adı verilen komplikasyona neden olur. Toksik Şok Sendromunun baş ağrısı, ishal, aniden yükselen ateşlenme, mide bulantısı, kusma, kaşıntı, boğaz ağrısı, eklem ve kas ağrısı, tansiyon düşüklüğü, bayılma, ciltte kızarıklık ve döküntü gibi belirtileri vardır. Tamponu vajina içerisinde unutursanız ve bu şikayetleri yaşıyorsanız hemen doktora görünmelisiniz.  Toksik Şok Sendromu nadir görülür. Eğer talimatlara uyar ve hijyenik şekilde tampon kullanırsanız böyle sorunlarla karşı karşıya kalmazsınız. Tampon kullanmak adet dönemlerinde kadınlar için büyük rahatlık sağlar.


Bir cevap yazın