Tahıyyetü'l-mescid Namazı Nedir? Tahıyyetü'l-mescid Namazı Nasıl Kılınır?

Tahıyyetü'l-mescid Namazı Nedir?

Mescide girince kılınan namazdır. İki veya dört rek'at veya daha fazla kılınabilir. Buna "hakku'l-mescid" (mescidin hakkı) da denilmiştir.

Tahıyyetü'l-mescid Namazı Nasıl Kılınır?

Peygamber Efendimiz s.a.v kendisi kıldığı gibi bu namazı,

"Sizden biriniz mescide girdiğinde oturmadan iki rek'at namaz kılsın." buyurarak ümmetine de tavsiye etmiştir.
(Buhârî, Teheccüd, 25)

Bu tavsiye,

"Sizden biriniz mescide girdiği vakit iki rek'at namaz kılmadıkça oturmasın!"
(Buhârî, Salât, 60)

hadisiyle "tekit edildiğinden bazı âlimler, tahıyyetü'l-mescid kılmadan oturmanın mekruh olduğunu söylemiştir. Ezan okunduğu için mescide girip sünnet namazı kılmaya başlayan veya kâmeti takiben cemaat namazına katılan kimsenin tahıyyetü'l-mescid kılması yeterli görülmüşse de her defasında kılması daha uygundur. Mescid-i Harâm'ım tahiyyesi tavaf etmektir; oraya giren hemen tavafa başlamalı, ancak tavaf niyeti olmaksızın giren bu namazı kılmalıdır."
(Fahrettin Atar, "Tahıyyetü'l-mescid", DİA, XXXIX, 410)

Günümüzde halkımız arasında unutulmaya yüz tutmuş sünnetler arasında bulunan tahıyyetü'l-mescid, aslında Hz. Peygamberin önem verdiği ibadetlerden biridir ve ihyâsı konusunda çaba sarfedilmelidir.

Namaz Hangi Vakitler Kılınmaz?

Peygamber Efendimiz (sav) buyurmuştur ki;

"Sabah namazı kılındıktan sonra güneş doğup yükselinceye kadar, güneş tam tepede iken ve ikindi namazı kılındıktan sonra da güneş batıncaya kadar başka bir namaz kılmayı yasaklamıştır ki, bu yasağın sebebi o vakitlerde bâtıl dinlere mensup bazı kimselerin, putperestlerin güneşe secde etmeleridir. Gün sona yaklaşıp güneş batınca yeni bir namazın vakti de girmiş olur."

Selam ve Dua ile Kalın...

 

Bir cevap yazın