Suudi Arabistan Krallığı Corona Virüs Nedeniyle Kâbe'ye Giriş ve Çıkışları Durdurdu

Kâbe Ziyaretleri Corona Virüs Nedeniyle Durduruldu

Suudi Arabistan Mekke-i Mükerreme bulunan yeryüzünün ilk mescidi olan Kâbe-i Muazzama bugün neden boşaldı? Neden tavaf yok, neden say yok gibi kafanızda binbir soru ile karşı karşıya geldiniz. Bizde ülkemize ve bütün islâm alemine bunun gerçek nedenini sizlere şöyle aktararak açıklayalım;

12 Aralık 2019'da Çin'in Wuhan'a kentinde ortaya çıkan corona virüsü son durumu 84 ülkeye çok hızlı bir şekilde yayılmış vaziyette. Ülkemiz bu konuda her türlü tedbirin alındığı Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca açıkladı. Zorunlu kalmadıkça yurt dışına çıkış yapmayın. Gerekli olan heryerde dezenfektan çalışmaları yapılmıştır. İşte Suudi yetkililerde corona virüsü için gerekli önlemleri almaya bugün itibari ile başladılar.

Kâbe Giriş Çıkışlar Geçici Olarak Durduruldu

Kâbe'de Corona Virüs İçin Dezenfektan Çalışması Başlatıldı

Suudi Arabistan'da da Mescid-i Haram corona virüsü nedeniyle birkaç günlüğüne dezenfektan ilaçlama yapılacağı için geçici olarak umre ziyaretçilerine kapandı. Mescid- i Haram Tavaf ve sa'y yapılmayacak. Kabe'deki giriş ve çıkışlar umreci ziyaretçiler için ibadete bir süreliğine kapatıldı. Bu virüse karşı önlem amacıyla ilaçlama bittikten sonra tekrar Kâbe'de umreciler alınacak kapatılan tavaf ve sa'y alanında ibadetler yapılmaya devam edecektir.

Suudi yetkililerin aldığı kararla 27 Şubat'ta alınan karar neticesinde 13 Mart tarihine kadar Suudi Arabistan Krallığına girişler durdurulmuştur.

Umre ve hac konusunda ise yetkililer henüz bir açıklama yapmanın erken olduğunu ifade ettiler.

"Dünyanın kendi etrafında dönüşü gibi insanlar yaptıkları tavafla Kâbe'nin etrafında, melekler de semada Beytülma'mûr'un etrafında dönerler. Hz. Peygamber'e mir'ac sırasında gösterilen Beytülma'mûr, yedinci semada, bir gelen bir daha gelmemek üzere her gün 70.000 meleğin ziyaret edip ibadette bulunduğu bir mâbeddir."
(Buhârî, "Bed'ü'l-halk", 6; Müslim,  "Îmân", 259, 264; Müsned, III, 149, 153; IV, 207-210

Selam ve Dua ile Kalın...

 

Bir cevap yazın